Print Friendly and PDF
Инвентаризация не проведена или проведена с нарушениями: какие последствия
Инвентаризация не проведена или проведена с нарушениями: какие последствия

Публикуется на языке оригинала

Загальні положення

Згідно з п. 4 розд. I Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879 (далі – Положення № 879) проведення інвентаризації забезпечує власник (власники) або вповноважений орган/посадова особа, яка керує підприємством, відповідно до законодавства та статутних документів підприємства.

Перелік випадків, коли інвентаризація проводиться в обов’язковому порядку, наведено в п. 7 розд. I Положення № 879 (наприклад, при зміні матеріально відповідальних осіб, перед складанням річної фінансової звітності і т. д.). Недотримання даної вимоги чревате застосуванням адміністративної та дисциплінарної відповідальності, а фінзвітність, складена без попереднього проведення інвентаризації, може бути визнана недостовірною.

Розглянемо докладніше можливі негативні наслідки.

Адміністративна відповідальність

Відповідно до ст. 1642 КУпАП за несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризації коштів і матеріальних цінностей до посадової особи підприємства може бути застосований адміністративний штраф у розмірі від 8 до 15 НМДГ (від 136 до 255 грн.). При повторному правопорушенні протягом року розмір штрафу становитиме від 10 до 20 НМДГ (від 170 до 340 грн.). У цьому випадку посадовою особою, відповідальною за проведення інвентаризації на підприємстві, є його керівник, на якого і буде накладене дане стягнення.

Зазначимо, що згідно зі ст. 234КУпАП питання про накладення штрафу за вказане правопорушення розглядають органи державного фінансового контролю. На сьогодні таким органом є Державна аудиторська служба (Постанова № 868). Застосувати дане адміністративне стягнення ця служба може тільки до посадових осіб підконтрольних їй підприємств, установ, організацій. Як правило, такими є бюджетні організації, державні та комунальні підприємства (докладний перелік підконтрольних підприємств можна знайти в ст. 2 Закону України від 26.01.93 р. № 2939-XII).

Дисциплінарна відповідальність

Працівників, винних у непроведенні інвентаризації або її проведенні з порушеннями, роботодавець може притягти до дисциплінарної відповідальності. Заходи дисциплінарного впливу передбачені ст. 147 КЗпП, а саме: догана та звільнення. При цьому відповідно до ст. 149 КЗпП за кожне порушення до працівника може бути застосоване тільки одне дисциплінарне стягнення. Найчастіше виносять догану. У нашому випадку за непроведення інвентаризації звільнити не можна, а от оголосити догану можна.

Слід зауважити, що притягнення винного працівника до дисциплінарної відповідальності є правом, а не обов’язком роботодавця.

При накладенні адміністративних стягнень слід ураховувати, що:

· відповідальність застосовується безпосередньо при виявленні проступку, але не пізніше місяця із дня виявлення (час знаходження працівника на лікарняному/у відпустці не враховується);
· стягнення не може бути накладене після закінчення 6 місяців із моменту вчинення проступку;
· роботодавець видає наказ про накладення стягнення, з яким необхідно ознайомити працівника під підпис;
· протягом дії дисциплінарного стягнення заохочення до працівника не застосовуються.

Негативні наслідки для обліку

Перед складанням річної фінзвітності обов’язково проводиться інвентаризація активів і зобов’язань підприємства. Її мета – забезпечити достовірність даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства.

Таким чином, у випадку складання річної фінзвітності без попереднього проведення інвентаризації (наприклад, на підставі даних інвентаризації за минулий рік) така звітність і дані бухобліку будуть недостовірними, оскільки не відобразять можливі недостачі/надлишки на поточний момент.

Подібна ситуація може викликати неправильне нарахування підприємством податку на прибуток, адже він розраховується за даними бухобліку. А це вже загрожує донарахуванням податкових зобов’язань, нарахуванням штрафних (фінансових) санкцій і пені, передбачених гл. 11, 12 ПК.

Висновки

Непроведення обов’язкової інвентаризації або її проведення з порушеннями чревате застосуванням адміністративної та/або дисциплінарної відповідальності до працівників підприємства, які вчинили таке порушення.

Дані фінансової звітності, складеної без проведення інвентаризації, можуть виявитися недостовірними, що, у свою чергу, призведе до нарахування штрафів і пені, передбачених ПК.

Источник: БалансБухгалтер 911не забудьте оформить подписку на любимое издание!

Читайте также

Замена аккумулятора в бесперебойнике: от «А» до «Я»
views 1
Замена аккумулятора в бесперебойнике: от «А» до «Я» Автор : Шевчук Михаил, налоговый эксперт, m.shevchuk@buhgalter911.com Может показаться, что такая элементарная операция, как замена аккумуляторов на источнике бесперебойного питания (далее — ИБП)...
В течение какого срока штрафуют за нарушение трудового законодательства
views 7
В течение какого срока штрафуют за нарушение трудового законодательства Ответственность работодателя в виде штрафа за нарушение трудового законодательства регламентирована статьей 265 КЗоТ. Указанные штрафы являются финансовыми санкциями и не относ...
Возможно ли непризнание контроллерами отчетности после получения второй квитанции?
views 36
Возможно ли непризнание контроллерами отчетности после получения второй квитанции? Публикуется на языке оригинала ГФСУ считает, что контролирующий орган имеет право после получения налогоплательщиком второй квитанции о принятии (регистрации) налог...
Правительство создало Совет по вопросам интеллектуальной собственности
views 34
Правительство создало Совет по вопросам интеллектуальной собственности Публикуется на языке оригинала 7 лютого за ініціативи Мінекономрозвитку Уряд ухвалив рішення про створення Ради з питань інтелектуальної власності, що здійснюватиме координацію...
Заработал реестр должников по уплате алиментов
views 64
Заработал реестр должников по уплате алиментов С 6 февраля вступает в действие Закон Украины «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления защиты права ребенка на надлежащее содержание путем усовершенствования...
Инвентаризация не проведена или проведена с нарушениями: какие последствия

Подписаться на рассылку свежих новостей