Print Friendly and PDF
Инвентаризация не проведена или проведена с нарушениями: какие последствия
Инвентаризация не проведена или проведена с нарушениями: какие последствия

Публикуется на языке оригинала

Загальні положення

Згідно з п. 4 розд. I Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879 (далі — Положення № 879) проведення інвентаризації забезпечує власник (власники) або вповноважений орган/посадова особа, яка керує підприємством, відповідно до законодавства та статутних документів підприємства.

Перелік випадків, коли інвентаризація проводиться в обов’язковому порядку, наведено в п. 7 розд. I Положення № 879 (наприклад, при зміні матеріально відповідальних осіб, перед складанням річної фінансової звітності і т. д.). Недотримання даної вимоги чревате застосуванням адміністративної та дисциплінарної відповідальності, а фінзвітність, складена без попереднього проведення інвентаризації, може бути визнана недостовірною.

Розглянемо докладніше можливі негативні наслідки.

Адміністративна відповідальність

Відповідно до ст. 1642 КУпАП за несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризації коштів і матеріальних цінностей до посадової особи підприємства може бути застосований адміністративний штраф у розмірі від 8 до 15 НМДГ (від 136 до 255 грн.). При повторному правопорушенні протягом року розмір штрафу становитиме від 10 до 20 НМДГ (від 170 до 340 грн.). У цьому випадку посадовою особою, відповідальною за проведення інвентаризації на підприємстві, є його керівник, на якого і буде накладене дане стягнення.

Зазначимо, що згідно зі ст. 234КУпАП питання про накладення штрафу за вказане правопорушення розглядають органи державного фінансового контролю. На сьогодні таким органом є Державна аудиторська служба (Постанова № 868). Застосувати дане адміністративне стягнення ця служба може тільки до посадових осіб підконтрольних їй підприємств, установ, організацій. Як правило, такими є бюджетні організації, державні та комунальні підприємства (докладний перелік підконтрольних підприємств можна знайти в ст. 2 Закону України від 26.01.93 р. № 2939-XII).

Дисциплінарна відповідальність

Працівників, винних у непроведенні інвентаризації або її проведенні з порушеннями, роботодавець може притягти до дисциплінарної відповідальності. Заходи дисциплінарного впливу передбачені ст. 147 КЗпП, а саме: догана та звільнення. При цьому відповідно до ст. 149 КЗпП за кожне порушення до працівника може бути застосоване тільки одне дисциплінарне стягнення. Найчастіше виносять догану. У нашому випадку за непроведення інвентаризації звільнити не можна, а от оголосити догану можна.

Слід зауважити, що притягнення винного працівника до дисциплінарної відповідальності є правом, а не обов’язком роботодавця.

При накладенні адміністративних стягнень слід ураховувати, що:

· відповідальність застосовується безпосередньо при виявленні проступку, але не пізніше місяця із дня виявлення (час знаходження працівника на лікарняному/у відпустці не враховується);
· стягнення не може бути накладене після закінчення 6 місяців із моменту вчинення проступку;
· роботодавець видає наказ про накладення стягнення, з яким необхідно ознайомити працівника під підпис;
· протягом дії дисциплінарного стягнення заохочення до працівника не застосовуються.

Негативні наслідки для обліку

Перед складанням річної фінзвітності обов’язково проводиться інвентаризація активів і зобов’язань підприємства. Її мета – забезпечити достовірність даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства.

Таким чином, у випадку складання річної фінзвітності без попереднього проведення інвентаризації (наприклад, на підставі даних інвентаризації за минулий рік) така звітність і дані бухобліку будуть недостовірними, оскільки не відобразять можливі недостачі/надлишки на поточний момент.

Подібна ситуація може викликати неправильне нарахування підприємством податку на прибуток, адже він розраховується за даними бухобліку. А це вже загрожує донарахуванням податкових зобов’язань, нарахуванням штрафних (фінансових) санкцій і пені, передбачених гл. 11, 12 ПК.

Висновки

Непроведення обов’язкової інвентаризації або її проведення з порушеннями чревате застосуванням адміністративної та/або дисциплінарної відповідальності до працівників підприємства, які вчинили таке порушення.

Дані фінансової звітності, складеної без проведення інвентаризації, можуть виявитися недостовірними, що, у свою чергу, призведе до нарахування штрафів і пені, передбачених ПК.

Источник: БалансБухгалтер 911не забудьте оформить подписку на любимое издание!

Читайте также

Освободит ли от штрафа исполнение предписания от инспектора труда
views 66
Освободит ли от штрафа исполнение предписания от инспектора труда Позиция Гоструда Если работодатель во исполнение требований предписания в установленный в нем срок, например, начислит и выплатит работникам компенсацию за задержку выплаты заработн...
Контроль за соблюдением кассовой дисциплины
views 43
Контроль за соблюдением кассовой дисциплины В предыдущих разделах мы подробно описали правила обращения с наличностью. Теперь переходим к вопросам контроля за соблюдением этих правил. О том, кто и каким образом осуществляет этот контроль, а также к...
Ответственность в сфере наличного обращения
views 65
Ответственность в сфере наличного обращения В завершение сегодняшнего спецвыпуска уже традиционно поговорим об ответственности, которая грозит за несоблюдение правил обращения с наличностью. Санкции, предусмотренные за нарушение этих правил, делятс...
Процедура применения административной ответственности контролирующими органами
views 33
Процедура применения административной ответственности контролирующими органами Согласно ст. 2 КУоАП законодательство об административных правонарушениях состоит из КУоАП и других законов Украины. В то же время действует ряд общих процессуальных нор...
Жалобу на решения комиссий, принимающих решение о регистрации НН/РК можна подать в электронной форме
views 55
Жалобу на решения комиссий, принимающих решение о регистрации НН/РК можна подать в электронной форме Жалобы на решения комиссий, принимающих решение о регистрации НН/РК в ЕРНН или отказ в такой регистрации (далее - Жалоба), можно подать в электронн...
Инвентаризация не проведена или проведена с нарушениями: какие последствия обновлено: Сентябрь 22, 2017 автором: admin
Инвентаризация не проведена или проведена с нарушениями: какие последствия

Подписаться на рассылку свежих новостей

Маєте питання щодо бухгалтерських продуктів, послуг та заходів на нашому сайті? Замовте зворотній дзвінок