Print Friendly and PDF
Как определить страховой стаж для расчета больничных
Как определить страховой стаж для расчета больничных

Публикуется на языке оригинала

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу працівника:  чим більший стаж –  тим більший відсоток виплати. Для того, щоб його правильно підрахувати необхідно знати  що таке страховий стаж.

Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 №1105 (далі – Закон 1105) визначено, що страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж визначається за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Розглянемо порядок розрахунку страхового стажу по періодах в залежності від того, як змінювалося законодавство.

До 28.02.2001 обчислювався загальний трудовий стаж згідно із записами у трудовій книжці. Відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених  постановою КМУ від 19.10.1998 №1658 також зараховувалися інші періоди, серед них.:

  • служба у Збройний силах, внутрішніх військах МВС та інших військовий формувань України;
  • навчання у професійно-технічному закладі освіти;
  • період перебування у відпустці по догляду за дитиною до трьох років та до шести;
  • період одержання допомоги по безробіттю.

Слід зазначити, що час навчання у вищому закладі освіти та в аспірантурі  не зараховувався.

З 28.02.2001  до 01.01.2011 до загального трудового стажу, набутого за попередні періоди, додається страховий стаж.  Чому саме з 28.02.2001, тому що з цієї дати вступив в дію Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240, відповідно до якого рахується вже не загальний трудовий стаж, а страховий стаж.

Підставою, як і раніше, є трудова книжка. До страхового стажу додаються тільки періоди: час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримання виплат допомоги по безробіттю.

З 01.01.2011, тобто з моменту запровадження Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, страховий стаж визначається за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб.

Таким чином, розмір страхового стажу за період роботи після 01.01.2011 пов’язано із розміром сплаченого страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється в місяцях на підставі довідки Пенсійного фонду України за формою згідно з додатком 2 (форма ОК-7) до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1.

Місяць роботи можна зарахувати як повний тільки за умови, якщо сума сплачених страхових внесків є не меншою ніж сума внеску, обчисленого з розміру мінімальної заробітної плати.

До страхового стажу також зараховується період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також отримання виплат по безробіттю та пенсії по інвалідності.

Таким чином, стаж для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності визначається  в три етапи: до 28.02.2001, з 28..02.2001 до 01.01.2011, та після 01.01.2011. Все підсумовується та визначається відсоток, який буде застосовано до середньоденної заробітної плати, а саме:

до 3 –х років – 50%

від 3 до 5 років – 60%

від 5 до 8 років – 70%

понад 8 років – 100%

Звертаємо увагу, що для страхових випадків, які настали з 11.10.2017, до страхового стажу прирівнюються періоди, починаючи з 1 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню за Законом №1105, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Дані зміни внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, який ступив в дію з 11.10.2017. Наприклад, особа працювала по цивільно-правовому договору з 2015 року. Але, до його страхового стажу додається період тільки  з 2016 року.

Незалежно від страхового стажу  призначається допомога пільговим категоріям на підставі відповідних посвідчень або інших документів, які підтверджують право на пільгу:

  • застрахованим особам, віднесеним до 1 – 3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи;
  • ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
  • особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України “Про жертви нацистських переслідувань”;
  • донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України “Про донорство крові та її компонентів” (надається протягом року  після  здачі крові).

Алла Чайковська,

начальник відділу соціальних послуг Чернігівського відділення управління

виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування України в Чернігівській області

Источник : Я – Бухгалтер

Читайте также

«Взрослые» правила для «детских» больничных
views 89
«Взрослые» правила для «детских» больничных Автор: Александрова Олеся, эксперт по вопросам оплаты труда, buhgalter911@mail.ua На определенном этапе начинает казаться, что осенне-зимний период простуд никогда не закончится. За одной волной вируса —...
Минздрав обновил перечень «Доступных лекарств»: в список добавлено 41 новый препарат
views 64
МОЗ оновило перелік «Доступних ліків»: до списку додано 41 новий препарат Загалом у новому реєстрі препаратів, що беруть участь у програмі “Доступні ліки”, налічується 239 торгових назв, з них 47 – безоплатних. Сьогодні, 5 лютого 2018 року, Мініст...
Как применять ограничения к размерам больничных и декретных после 11.10.2017
views 127
Как применять ограничения к размерам больничных и декретных после 11.10.2017 Закон Украины от 03.10.2017 г. № 2148 были внесены изменения в ст. 19 и 26 Закона Украины «Об общеобязательном государственном социальном страховании» от 23.09.1999 г. № 1...
Расчет больничных в 2018 году: пошаговый алгоритм
views 246
Расчет больничных в 2018 году: пошаговый алгоритм Публикуется на языке оригинала Підставою для виплати лікарняних, як і раніше, є листок непрацездатності. Правила його руху у роботодавця (від отримання до оплати) ми розглядали в окремій статті...
Алгоритм расчета больничных и декретных для лиц, выполняющих работы по ГПД
views 106
Алгоритм расчета больничных и декретных для лиц, выполняющих работы по ГПД По результатам рассмотрения обращений граждан, предприятий, учреждений, организаций, Минсоцполитики письмом от 17.12.2017 г. № 571/0/86-17/218 предоставлено разъяснение отно...
Как определить страховой стаж для расчета больничных

Подписаться на рассылку свежих новостей