Print Friendly and PDF
Как определить страховой стаж для расчета больничных
Как определить страховой стаж для расчета больничных

Публикуется на языке оригинала

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу працівника:  чим більший стаж —  тим більший відсоток виплати. Для того, щоб його правильно підрахувати необхідно знати  що таке страховий стаж.

Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105 (далі – Закон 1105) визначено, що страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж визначається за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Розглянемо порядок розрахунку страхового стажу по періодах в залежності від того, як змінювалося законодавство.

До 28.02.2001 обчислювався загальний трудовий стаж згідно із записами у трудовій книжці. Відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених  постановою КМУ від 19.10.1998 №1658 також зараховувалися інші періоди, серед них.:

  • служба у Збройний силах, внутрішніх військах МВС та інших військовий формувань України;
  • навчання у професійно-технічному закладі освіти;
  • період перебування у відпустці по догляду за дитиною до трьох років та до шести;
  • період одержання допомоги по безробіттю.

Слід зазначити, що час навчання у вищому закладі освіти та в аспірантурі  не зараховувався.

З 28.02.2001  до 01.01.2011 до загального трудового стажу, набутого за попередні періоди, додається страховий стаж.  Чому саме з 28.02.2001, тому що з цієї дати вступив в дію Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240, відповідно до якого рахується вже не загальний трудовий стаж, а страховий стаж.

Підставою, як і раніше, є трудова книжка. До страхового стажу додаються тільки періоди: час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримання виплат допомоги по безробіттю.

З 01.01.2011, тобто з моменту запровадження Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, страховий стаж визначається за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб.

Таким чином, розмір страхового стажу за період роботи після 01.01.2011 пов’язано із розміром сплаченого страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється в місяцях на підставі довідки Пенсійного фонду України за формою згідно з додатком 2 (форма ОК-7) до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1.

Місяць роботи можна зарахувати як повний тільки за умови, якщо сума сплачених страхових внесків є не меншою ніж сума внеску, обчисленого з розміру мінімальної заробітної плати.

До страхового стажу також зараховується період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також отримання виплат по безробіттю та пенсії по інвалідності.

Таким чином, стаж для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності визначається  в три етапи: до 28.02.2001, з 28..02.2001 до 01.01.2011, та після 01.01.2011. Все підсумовується та визначається відсоток, який буде застосовано до середньоденної заробітної плати, а саме:

до 3 –х років – 50%

від 3 до 5 років – 60%

від 5 до 8 років – 70%

понад 8 років – 100%

Звертаємо увагу, що для страхових випадків, які настали з 11.10.2017, до страхового стажу прирівнюються періоди, починаючи з 1 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню за Законом №1105, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Дані зміни внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який ступив в дію з 11.10.2017. Наприклад, особа працювала по цивільно-правовому договору з 2015 року. Але, до його страхового стажу додається період тільки  з 2016 року.

Незалежно від страхового стажу  призначається допомога пільговим категоріям на підставі відповідних посвідчень або інших документів, які підтверджують право на пільгу:

  • застрахованим особам, віднесеним до 1 — 3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи;
  • ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  • особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»;
  • донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» (надається протягом року  після  здачі крові).

Алла Чайковська,

начальник відділу соціальних послуг Чернігівського відділення управління

виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування України в Чернігівській області

Источник : Я — Бухгалтер

Читайте также

Перенос рабочего дня, 29 июня, на субботу, 23 июня: как быть, если в эти дни отпуск или больничные
views 64
Перенос рабочего дня, 29 июня, на субботу, 23 июня: как быть, если в эти дни отпуск или больничные Традиционно в данном случае возникают вопросы: как оформлять перенос рабочих дней, что проставлять в табеле в эти дни, нужно ли выходить на работу 23...
Алименты из больничных: когда удерживать, а когда нет
views 26
Алименты из больничных: когда удерживать, а когда нет Ситуация. По решению суда из зарплаты работника ежемесячно взыскиваются алименты на содержание ребенка. В апреле такой работник продолжительное время болел. Больничные ему были начислены в мае. ...
Работодатели могут получать информацию о страховом стаже работника
views 59
Работодатели могут получать информацию о страховом стаже работника В новой редакции изложено Положение о реестре застрахованных лицах Государственного реестра общеобязательного государственного социального страхования, утвержденное постановлением П...
Оформление и оплата листков нетрудоспособности лицам, выполняющим работы по ГПД
views 67
Оформление и оплата листков нетрудоспособности лицам, выполняющим работы по ГПД Физлица, выполняющие работы (предоставляющие услуги) по гражданско-правовым договорам (далее — ГПД), начиная с 11.10.2017 как застрахованные лица имеют право на получен...
Работника перевели с совместительства на основное место работы: как оплачивать больничный
views 64
Работника перевели с совместительства на основное место работы: как оплачивать больничный Предприятие перевело совместителя с 07.05.2018 на основное место работы по той же должности (без увольнения с работы по совместительству и приема на основную ...
Как определить страховой стаж для расчета больничных обновлено: Октябрь 30, 2017 автором: admin
Как определить страховой стаж для расчета больничных

Подписаться на рассылку свежих новостей