Print Friendly and PDF
Как вести себя во время обыска: "подводные камни" нового закона
Как вести себя во время обыска: «подводные камни» нового закона

Публикуется на языке оригинала

Верховна Рада ухвалила закон, що зобов’язує слідчих фіксувати на відео обшуки, і забороняє вилучати техніку, а також оригінали документів. Є ще кілька норм, які, як вважають влади, суттєво полегшать життя бізнесу і захистять підприємства та громадян від незаконних дій силовиків.

Юристи в цілому позитивно оцінюють законопроект, але вказують на кілька «крихких» норм і очевидних недоліків. Детальніше — в матеріалі РБК-Україна

Минулого тижня Верховна Рада прийняла в цілому урядовий законопроект, який, серед іншого, зобов’язує слідчих записувати обшуки на відео і допускати адвокатів на будь-якому етапі слідчих дій. Також забороняється вилучати техніку і оригінали документів. Влади підносять цю ініціативу мало не як панацею від усіх бід бізнесу. «Я зневажаю тих, хто одягає погони, приходить на підприємства і творить там беззаконня. Для них поставлена крапка», — заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман, назвавши закон «Маски-шоу стоп».

Всі ходи записані

У чому суть закону, і що він змінює? По-перше, кожен крок, пов’язаний з обшуками, слідчі повинні фіксувати на відео з записом звуку. Якщо запис не зроблена, всі докази, зібрані при обшуку, не можуть бути внесені в протокол обшуку і використані в якості доказів. «Ця норма, в разі порушення правила відеофіксації, істотно спростить завдання повернення майна, вилученого під час обшуку», — пояснив РБК-Україна старший юрист АФ Pragnum Олексій Некрасов.

До того ж той, кого обшукують, тепер зможе самостійно знімати обшук на відео. «Слідчий виключно в письмовому вигляді має право зобов’язати сторону захисту не розголошувати інформацію досудового слідства», — додає Некрасов.

Ще один важливий момент. Відеозапис потрібна тоді, коли слідчий суддя приймає рішення про обшук. «Тепер слідчі судді, будемо сподіватися, не будуть встигати санкціонувати обшуки «пачками», як це відбувається зараз, — каже адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери» Ірина Кузіна. — А також будуть видні процесуальні порушення під час проведення обшуку — наприклад, якщо правоохоронці розбрідаються по різних кімнатах приміщення, а поняті їх роботи фактично не бачать, хоча розписуються в протоколі».

Зміцнити захист

Ухвалений закон передбачає допуск адвоката на обшук на будь-якому його етапі. Якщо адвоката не допустили, значить, зібрані докази також вважаються неприпустимими, як і у випадку, якщо не вівся відеозапис. На даний момент, за словами юристів, питання допуску чи не допуску адвоката відданий на розсуд слідчого. «Генеральна прокуратура не так давно опублікувала лист, де вказала слідчим на необхідність допуску адвокатів, проте, лист не є обов’язковим до виконання. Всім відомо, що сенс обшуку в його раптовості і, в основному, коли адвокат прибуває на місце проведення даної слідчої дії, обшук вже почався», — розповідає Олексій Некрасов.

«Довести недопуск адвоката можна шляхом звернення до ради адвокатів або, наприклад, виклику патрульної поліції з фіксацією факту недопуску шляхом оформлення протоколу. На жаль, на сьогодні не всі судді визнають недопустимими докази, отримані в ході обшуку, на який не був допущений адвокат, хоча й такі випадки далеко не поодинокі», — підтверджує керуючий партнер адвокатського об’єднання Suprema Lex Віктор Мороз. Експерти не поспішають прогнозувати, як буде працювати ця норма.

«Практика покаже, чи будуть давати можливість адвокатам довести свій недопуск до обшуку, адже в реальності у обшукуваних можуть вилучати телефони, закривати вхідні двері і робити вигляд, що адвокат не намагається зайти в приміщення», — додає Ірина Кузіна.

Не всі правозахисники вважають, що питання допуску адвоката на обшук це — проблема. «У моїй практиці не траплялося, щоб співробітники правоохоронних органів не пускали мене до місця проведення обшуку. Були випадки, коли пускали навіть після початку обшуку», — говорить старший юрист ЮФ «Антіка» Олександр Гузун.

Вилучити не можна залишити

Ухвалений Радою закон також вводить заборону на вилучення оригіналів документів підприємства, комп’ютерної техніки і серверів. Але сторона обвинувачення може робити копії необхідної інформації без вилучення техніки, на якій вона зберігається. Копії будуть визнаватися судом як оригінал документа.

Але не все так гладко, як здається на перший погляд. Можливостей обійти заборону на вилучення техніки у новому законі у правоохоронців більш ніж достатньо. «Не секрет, що будь-яка мало-мальськи серйозна компанія встановлює на комп’ютери і, тим більше, сервера, захист від зломів. Так от, якщо на комп’ютері стоїть захист, необхідна його експертиза, техніка отримана внаслідок злочину або є, на думку слідства, знаряддям злочину, то вона вилучається. При цьому в 99% випадках слідчі саме так і обґрунтовують необхідність вилучення техніки. Тому працездатність цієї норми викликає сумніви», – міркує Олексій Некрасов.

«Норма про заборону на вилучення оригіналів документів, комп’ютерної техніки та серверів при обшуках, в принципі, є в КПК вже і зараз, проте вона обходиться наслідком шляхом отримання ухвали слідчого судді про необхідність вилучення відповідних документів, техніки і серверів для проведення ряду експертиз. Даний шлях не знівелював і запропонованим законом», – погоджується Віктор Мороз.

Питання строків

Є ще кілька нововведень у законі, на які звертають увагу юристи. Позитивним моментом, на думку Ірини Кузиною, стане введення в коло учасників кримінального провадження «іншої особи, права та інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування». За словами експерта, такі особи тепер отримують можливість звернутися до слідчого судді за встановленням конкретного строку досудового розслідування. «Встановлені законом «розумні строки» перестануть бути нескінченними, як сподіваються адвокати. Тільки от чому такі «інші особи» позбавлені можливості оскаржити інші рішення і дії сторони обвинувачення, раз їх «права та інтереси обмежуються під час досудового розслідування»?», — запитує юрист.

Ще одне нове правило — правоохоронні органи зобов’язані протягом 24 годин видати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо його заяви про кримінальне правопорушення«Заявник буде мати нормальну можливість зрозуміти, чи було внесено відомості до ЄРДР та, якщо немає, оперативно оскаржити бездіяльність слідчого в суді. На даний момент, часто, після подачі заяви про злочин, домогтися зрозумілої відповіді від слідчого в короткі терміни часто неможливо. Більше того, через місяць заявнику повідомляють, що він звернувся в порядку звернення громадян, а не із заявою про злочин», – каже Олексій Некрасов з АФ Pragnum.

І хоча закон покликаний захистити бізнес від свавілля правоохоронців, реальних інструментів впровадження багатьох з перерахованих позитивних норм документом не запропоновано, вважає Віктор Мороз. На його думку, необхідно вводити відповідальність слідчих і прокурорів за порушення процесуальних прав учасників кримінального процесу та рівні умови для роботи в процесі, як захисту, так і обвинувачення. «В іншому випадку, всі запропоновані норми так і залишаться декларативними», – впевнений Віктор Мороз.

Ростислав Шаправський

Источник: РБК-Україна

Читайте также

Перевод долга: юридический аспект
views 13
Перевод долга: юридический аспект Перевод долга напоминает уступку прав требования, с той лишь разницей, что первый случай сопровождается заменой стороны-должника, а второй — кредитора. Рассмотрим правовую основу операций по переводу долга Как мы ...
Занимаем деньги физлицу
views 17
Занимаем деньги физлицу Решили предоставить возвратную финансовую помощь «дружественному» физлицу или своему работнику? С точки зрения права вы имеете дело с договором займа. Как правильно оформить эту операцию? Какие налоговые последствия будут в ...
Перевод долга по договору финлизинга на нового лизингополучателя: что с НДС
views 22
Перевод долга по договору финлизинга на нового лизингополучателя: что с НДС Предприятие получило от лизинговой компании грузовой автомобиль в финансовый лизинг (аренду). Грузовик использовали в хозяйственной деятельности. А сейчас мы намерены перед...
Счетные ошибки при исчислении суммы зарплаты: позиция Верховного суда
views 31
Счетные ошибки при исчислении суммы зарплаты: позиция Верховного суда Споры по поводу удержания работодателями излишне выплаченной зарплаты не редкость. Однако, в этом случае необходимо помнить о требованиях ст. 1215 ГКУ, по которой не подлежи...
Перевод долга по внешнеэкономическому контракту: можно или нет
views 29
Перевод долга по внешнеэкономическому контракту: можно или нет Можно ли заменить должника в ВЭД-договоре? А именно — можно ли нерезидента-должника заменить другим нерезидентом? Возможен ли перевод долга между резидентами в ВЭД? Юраспект Перевод...
Как вести себя во время обыска: «подводные камни» нового закона обновлено: Ноябрь 22, 2017 автором: admin
Как вести себя во время обыска: «подводные камни» нового закона

Подписаться на рассылку свежих новостей

Узнать подробнее о газете


Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на все ваши вопросы

Узнать подробнее о журнале


Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на все ваши вопросы


Узнать подробнее о журнале


Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на все ваши вопросы, касающиеся журнала

 


Сформировать счет на 1 месяц   Сформировать счет на 3 месяца  Сформировать счет на 6 месяцев  Сформировать счет на 12 месяцев

Сформировать счет на 1 месяц   Сформировать счет на 3 месяца  Сформировать счет на 6 месяцев  Сформировать счет на 12 месяцев

Сформировать счет на 1 месяц   Сформировать счет на 3 месяца  Сформировать счет на 6 месяцев  Сформировать счет на 12 месяцев

Узнать подробнее о журнале


Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на ваши вопросы


Заказать обратный звонок


Чтобы узнать подробнее об услугах и продуктах семейства «1С» от компании «Soft-Terra» оставьте ваши контактные данные и мы обязательно свяжемся с вами в ближайшее время

Узнать подробнее о сервисе


Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на все ваши вопросы, касающиеся сервиса


Узнать подробнее о сервисе


Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на все ваши вопросы, касающиеся сервиса

Получить бесплатный доступ к Интерактивной бухгалтерии на 72 часа


Заполните заявку для связи с менеджером
 
Получить пробный доступ к Аверс-Бухгалтерии


Доступ предоставляется на 2 недели
Заполните заявку для связи с менеджером.
 


Получить тестовый доступ к информационно-правовым системам ЛИГА:ЗАКОН


Заполните заявку для получения свободного доступа к максимально полной информационно-правовой системе – системе ГРАНД
Доступ предоставляется на 24 часаЗаказ доступа к демо-номеру электронного издания “БУХГАЛТЕР&ЗАКОН”


Заполните заявку для связи с менеджером.
Помимо демо-номера вам станут доступны для просмотра следующие модули: Законодательство Украины, Правовая картина дня, Новации, Календарь юриста и Календарь бухгалтера
 

Заказ доступа к демо-номеру электронного издания “ЮРИСТ&ЗАКОН”


Заполните заявку для связи с менеджером.
Помимо демо-номера вам станут доступны для просмотра следующие модули: Законодательство Украины, Правовая картина дня, Новации, Календарь юриста и Календарь бухгалтера 

Заказ доступа к демо-номеру электронного издания «ВЕСТНИК МСФО»


Заполните заявку для связис с менеджером.
Помимо демо-номера вам станут доступны для просмотра следующие модули: Законодательство Украины, Правовая картина дня, Новации, Календарь юриста и Календарь бухгалтера 

Приобрести информационно-правовую систему ГРАНД


Заполните заявку для связи с менеджеромПриобрести информационно-правовую систему ПРАЙМ


Заполните заявку для связи с менеджеромПриобрести информационно-правовую систему БУХГАЛТЕР ПРОФ


Заполните заявку для связи с менеджеромПриобрести информационно-правовую систему ЮРИСТ ПРОФ


Заполните заявку для связи с менеджеромПриобрести информационно-правовую систему ЮРИСТ


Заполните заявку для связи с менеджером 

Приобрести 1С, ИТС


Заполните заявку для связи с менеджером


Приобрести Сонату


Заполните заявку для связи с менеджером


Попробовать YOU CONTROL


Заполните заявку для связи с менеджеромПриобрести YOU CONTROL


Заполните заявку для связи с менеджером

Получить тестовый доступ к системе CONTR AGENT


Заполните заявку для связи с менеджером
Доступ предоставляется на 48 часов
Количество доступных к просмотру карточек контрагентов – 20
Количество компаний, которых можно взять на мониторинг – 2
 

Приобрести систему CONTR AGENT


Заполните заявку для связи с менеджеромПолучить тестовый доступ к системе VERDICTUM


Заполните заявку для связи с менеджером
 

Приобрести систему VERDICTUM


Заполните заявку для связи с менеджеромЗаказать обратный звонок


Оставьте ваши контактные данные и мы обязательно свяжемся с вами в ближайшее время


Подписка на электронное издание «БУХГАЛТЕР&ЗАКОН»


Заполните заявку для связи с менеджером
Подписка на бухгалтерский сервис «Интерактивная бухгалтерия»


Заполните заявку для связи с менеджером
Подписка на электронный еженедельник «Бухгалтер 911»


Заполните заявку для связи с менеджером
 

Подписка на электронное издание «Налоги и бухгалтерский учет»


Заполните заявку для связи с менеджером
 

Подписка на электронное издание «Дебет-Кредит»


Заполните заявку для связи с менеджеромили

Сформируйте счет на оплату по выбранному тарифу:

Тариф «Мой ассистент»                Тариф «Эксперт»               Тариф «Профи»

Подписка на электронное издание «Аверс-Бухгалтерия»


Заполните заявку для связи с менеджеромПодписка на электронное издание «Справжня бухгалтерська газета»

Подписка на электронное издание «ВЕСТНИК МСФО»


Заполните заявку для связи с менеджером
Подписка на электронное издание «ЮРИСТ&ЗАКОН»


Заполните заявку для связи с менеджером
Сформировать счет на 1 месяц   Сформировать счет на 3 месяца  Сформировать счет на 6 месяцев  Сформировать счет на 12 месяцев

Сформировать счет на 1 месяц   Сформировать счет на 3 месяца  Сформировать счет на 6 месяцев  Сформировать счет на 12 месяцев

Сформировать счет на 3 месяца          Сформировать счет на 6 месяцев          Сформировать счет на 12 месяцев

Получить бесплатный ознакомительный доступ к «Дебет-Кредит»

Заполните заявку для связи с менеджеромПолучить персональную консультацию

по учету, оплате труда и налогообложению


Стоимость услуги от 75 грн!

Заполните заявку для получения консультации
Прикрепить файл:На указанный вами email будет отправлен счет. После получения оплаты наши эксперты без промедления приступят к подготовке ответа.

Консультации предоставляются только в письменной форме. Подробнее об услуге – тут

Хорошего настроения! 🙂

Зарегистрироваться на вебинар «Проверки Гоструда на практике»


Вебинар состоится 29 марта 2017 г. с 15:00 до 17:00.
Стоимость — 360 грнПриобрести ipLex


Заполните заявку для связи с менеджером


Актуальна база законодавства із мільйонами документів та роз’яснень • Судові рішення • Договірна робота • Бухоблік та оподаткування • Перевірка та моніторинг контрагентів

В одному пакеті ви отрумаєте інформаціно-правову базу, бухгалтерське видання і сервіс моніторингу контрагентів за мегапривабливою ціною! Деталі — тут


Приобрести Report


Заполните заявку для связи с менеджером
Придбати TaxLink


Заповніть заявку для зв’язку з менеджером
Спробувати TaxLink безкоштовно


Заповніть заявку для зв’язку з менеджеромСпробувати електронний документообіг «Вчасно»

(30 документів в місяць — БЕЗКОШТОВНО)

від 100 документів — 0,90 грн за документ

Отримувач документів не сплачує нічого!