Print Friendly and PDF
Можно ли наличные, полученные в банке на зарплату и не выданные на протяжении 3-х дней, выдать подотчетному лицу
Можно ли наличные, полученные в банке на зарплату и не выданные на протяжении 3-х дней, выдать подотчетному лицу

Публикуется на языке оригинала

Насамперед, бухгалтер має в цьому випадку додержуватись порядку ведення касових операцій, який прописаний Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (далі — Положення № 637).

А отже після отримання готівки в банку необхідно своєчасно і в повному обсязі оприбуткувати її в касі підприємства.

Оприбуткування готівки — це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичного надходження в касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій (п. 1.2 Положення № 637).

Прийом готівкових коштів в касу підприємства проводиться за прибутковими касовими ордерами (додаток 2 до Положення № 637).

Нагадаємо, що підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, що належать до фонду оплати праці понад установлений йому ліміт каси протягом 3-х робочих днів з дня настання термінів цих виплат у сумі, що зазначена в переданих до каси відомостях на виплату грошей (абз.2 п. 2.10 Положення № 637) .

Після виплати заробітної плати або після закінчення встановленого терміну виплат на суму фактично виданої заробітної плати за відомістю бухгалтерія підприємства виписує РКО, на підставі якого здійснюється запис у Касовій книзі.

Відповідно до п. 3.9 Положення № 637, після закінчення встановлених строків виплат, пов’язаних з оплатою праці за відомостями, касир зобов’язаний:

  • в відомості напроти прізвищ осіб, яким виплата не була здійснена, поставити відбиток штампа або зробити запис «Депоновано»;
  • скласти реєстр депонованих сум;
  • в кінці відомості зазначити фактично виплачену суму і недоотриману суму виплат, яка підлягає депонуванню, звірити ці суми із загальним підсумком за видатковою відомістю і засвідчити запис своїм підписом.
  • провести відповідний запис в Касовій книзі відповідно до виписаного бухгалтерією РКО на фактично видану суму за відомістю.

Бухгалтер робить перевірку записів, зроблених касирами у видаткових відомостях, та здійснює підрахунок виданих і депонованих за ними сум. Депоновані суми, що підлягають здаванню в банк, оформляються шляхом складання одного загального видаткового касового ордера.

Але, якщо кошти, що отримані на зарплату та депоновані, спрямовуються на видачу під звіт іншим працівникам підприємства, видатковий касовий ордер складається на зазначені цілі.

Зверніть увагу, що підставою для видачі готівки під звіт є наказ керівника по підприємству на відрядження або на виконання окремих виробничих (господарських) дій.

Водночас, ч. 2 ст. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12.06.1995 р. N 436/95 передбачає фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі витраченої готівки за використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням.

 Але, штрафна санкція за порушення цієї норми не застосовується з 2015 року (див. листи НБУ від 01.03.2005 р № 11-111 / 680-1907, від 01.04.2005 р № 11-113 / 1077-3214), оскільки  Положення № 637 не містить вимоги щодо цільового використання готівкових коштів, отриманих підприємством зі свого банківського рахунку.

А отже відповідно до Цивільного кодексу України суб’єкти господарювання можуть вільно розпоряджатись власними коштами, що знаходяться на їх банківських рахунках і банки не мають права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта. Тому, отримані в банку за грошовим чеком на певні цілі власні грошові кошти (наприклад на відрядження працівників) за необхідності (у тому числі і при несподіваній зміні обставин), можуть бути спрямовані їх власниками на інші господарські витрати підприємства.

Тобто, якщо під час зміни призначення коштів, отриманих у банку, буде додержаний порядок оформлення касових операцій, то порушення касової дисципліни не буде.

Елена Ткаченко,

ведущий эксперт по налогообложению и бухучету компании “Smile бухгалтерия”.

Источник: Smile бухгалтерия

Подписаться на рассылку свежих новостей

Читайте также

«Внереализационная» наличность по-прежнему без РРО
views 14
«Внереализационная» наличность по-прежнему без РРО Автор : Голенко Александр, шеф-редактор По материалам категории 109.03 Базы знаний* * См. на сайте ГФСУ (zir.sfs.gov.ua) в разделе «Общедоступный информационно-справочный ресурс». Как круги на в...
В «безвизовую» загранкомандировку и без аванса
views 21
В «безвизовую» загранкомандировку и без аванса Автор : Беляева Елена, налоговый эксперт, buhgalter911@mail.ua Поводом для написания данной статьи стал вопрос нашего читателя. Работник предприятия направлен в загранкомандировку в «безвизовую» стран...
Ограничения до 50 тысяч при наличных расчетах распространяется и на выплату работникам заработной платы
views 22
Ограничения до 50 тысяч при наличных расчетах распространяется и на выплату работникам заработной платы Офис крупных налогоплательщиков ГФС в индивидуальной налоговой консультации от 06.03.2018 г. № 901/ІПК/28-10-01-03-11 рекомендует по вопросу рас...
Личные наличные: солянка вопросов предпринимателей
views 31
Личные наличные: солянка вопросов предпринимателей Автор : Савченко Елена, налоговый эксперт, buhgalter911@mail.ua Правильное оприходование наличных ФЛП, сдача выручки в банк и другие вопросы использования предпринимателями наличных средств постоя...
С 1 июля 2018 года заработают правила округления в чеках
views 46
С 1 июля 2018 года заработают правила округления в чеках И.о. Главы Национального банка Украины Яков Смолий объявил, что в рамках продолжения политики оптимизации наличного обращения с 01 июля 2018 года в Украине будут применяться правила округлени...
Можно ли наличные, полученные в банке на зарплату и не выданные на протяжении 3-х дней, выдать подотчетному лицу
Метки:    

Подписаться на рассылку свежих новостей