Print Friendly and PDF

zlojbuh

Покупець перерахував попередню оплату за товари 07.09.2016 р. Однак у зареєстрованій у ЄРПН податковій накладній указали дату складання — 12.09.2016 р. Чи можна виправити таку помилку, склавши розрахунок коригування?

ВІДПОВІДЬ: Ми вважаємо, що помилку в даті податкової накладної варто виправити шляхом складання нової податкової накладної вже з правильною датою й розрахунку коригування на анулювання податкової накладної з помилковою датою. Пояснімо.

Насамперед нагадаємо: згідно з п. 187.1 ПКУ, податкові зобов’язання/податковий кредит із постачання/придбання товарів або послуг визнаються на дату «першої події»:

  • перерахування/отримання передоплати (авансу) покупцем/продавцем

або

  • відвантаження товарів.

У цьому випадку неправильно вказана дата складання податкової накладної призвела до визнання податкових зобов’язань/податкового кредиту НЕ на дату «першої події».

Водночас п. 201.10 ПКУ дозволяє покупцеві включати до податкового кредиту суму ПДВ на підставі податкової накладної, що містить помилки в обов’язкових реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ (окрім коду товару згідно з УКТ ЗЕД). За умови, якщо такі помилки не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань.

З огляду на таку норму, якщо помилкова дата в податковій накладній припадає на такий же звітний (податковий) період, що й правильна дата (дата «першої події» — 07.09.2016 р.), то можна вважати, що така помилка НЕ викривила інформації про відповідну господарську операцію. А саме — період відображення податкових зобов’язань/податкового кредиту й суму ПДВ, нараховану за звітний період. Тому, відповідно до п. 201.10 ПКУ, на підставі цієї податкової накладної покупець — платник ПДВ має право відображати податковий кредит. Адже постачальник виконав головну умову, установлену в п.п. 198.6 і 201.10 ПКУ для отримання покупцем права на податковий кредит, зокрема — зареєстрував цю податкову накладну в ЄРПН.

Якщо ж помилкова дата не припадає на період, у якому фактично відбулася «перша подія», то така помилка викривить інформацію про період відображення податкових зобов’язань/податкового кредиту. Згідно з п. 201.10 ПКУ, на підставі відповідної податкової накладної покупцю — платнику ПДВ не можна формувати податковий кредит.

При цьому слід ураховувати, що платникам податків заборонено формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами, визначеними п. 44.1 ПКУ:

 «44.1. Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством» (Виділено авт.А.П.).

Тобто в податковій декларації з ПДВ платником податку зазначаються дані про господарські операції, здійснення яких підтверджується бухгалтерськими первинними документами. На помилкову дату складання податкової накладної (як наведено в прикладі — на 12.09.2016 р.) жодних бухгалтерських первинних документів, підтверджуючих здійснення попередньої оплати, немає. А тому фактично відображення податкового зобов’язання/податкового кредиту на підставі відповідної податкової накладної (на дату 12.09.2016 р.) є безпідставним. Такої ж позиції дотримуються й податківці (див. лист МГУ ДФС від 26.05.2016 р. № 11743/10/28-10-01-03-11).

Логічно таку помилку було б виправити. Однак п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307 (даліПорядок № 1307),забороняє виправляти дату складання податкової накладної (тобто складати розрахунок коригування на виправлення дати податкової накладної без коригування податкових зобов’язань) (така ж заборона була й у Порядку заповнення податкової накладної, затвердженому наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. № 957). Цієї ж думки й податківці. Так, у листі від 18.09.2015 р.№ 21988/10/28-10-06-11 ДФС дійшла висновку:

 «Наявність в Єдиному реєстрі податкової накладної з помилками спричиняє викривлення податкової інформації, що свідчить про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів із дня отримання запиту, це є однією з обставин, за наявності якої здійснюється документальна позапланова перевірка платника податку (підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 розділу II ПКУ).

Таким чином, у разі безпідставного складання податкової накладної за відсутності факту здійснення операції з поставки товарів/послуг та/або оплати, розрахунок коригування до такої податкової накладної  не може бути виписаний, а сама податкова накладна не підлягає виключенню з реєстру».

Тобто податківці наполягають на тому, аби не відображати таку податкову накладну в декларації з ПДВ і не анулювати її в ЄРПН. Натомість — дочекатися, коли вони самі виявлять цю помилку та відправлять відповідний запит.

Зі свого боку, варто додати, що таке роз’яснення не звільняє постачальника — платника ПДВ від визнання податкових зобов’язань із ПДВ на фактичну дату «першої події». Тож він зобов’язаний на таку дату скласти й зареєструвати в ЄРПН нову податкову накладну. На підставі такої податкової накладної покупець — платник ПДВ матиме право на податковий кредит. У результаті буде складено 2 податкові накладні, одна з яких є зайвою.

На наш погляд, у такому випадку можна скористатись іншим роз’ясненням контролерів у підкатегорії 101.02  системи «ЗІР», де вони пояснюють аналогічну ситуацію — на одну операцію складено 2 податкові накладні. Зокрема податківці дозволяють анулювати безпідставно виписану податкову накладну.

Тож і ми вважаємо, що помилку в даті податкової накладної можна виправити шляхом складання нової податкової накладної й анулювання безпідставної податкової накладної з неправильною датою складання шляхом складання та реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування. Оскільки такий розрахунок коригування буде «зменшуючим», реєструвати його має покупець — платник ПДВ (п. 192.1 ПКУ).

Алевтина ПОЛІЩУК,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

Джерело: Інтерактивна бухгалтерія

Помилка в даті складання податкової накладної: чи можна скласти розрахунок коригування обновлено: Вересень 15, 2016 автором: admin
Помилка в даті складання податкової накладної: чи можна скласти розрахунок коригування

Залишити відповідь

Підписатися на розсилку свіжих новин

Маєте питання щодо бухгалтерських продуктів, послуг та заходів на нашому сайті? Замовте зворотній дзвінок