Зазвичай договір доручення для розповсюдження зразків товару на безоплатній основі платник укладає з метою просування своїх товарів на ринку збуту. Тобто такі операції мають рекламний характер. Фактично в цьому випадку посередник надає замовникові рекламні послуги. Зразки товару роздають безоплатно, а ось за саму послугу замовник посередникові платить. Давайте розглянемо, як такі операції відображаються в обліку посередника і замовника.
Податковоприбутковий облік
Одразу скажемо: у податковоприбутковому обліку для посередницьких операцій будь-яких спеціальних податкових різниць ПКУ не передбачає. Тому тут і замовник, і посередник повністю орієнтуються на бухгалтерський фінансовий результат.
Бухгалтерський облік
Замовник.
За загальними правилами, зразки товарів, які передаються посередникові для безоплатного розповсюдження, продовжують значитися на балансі замовника. Тільки після отримання звіту від посередника про виконання ним зобов’язань про роздачу таких товарів замовник списує їх вартість до складу витрат на збут (рахунок 93).
Крім звіту, посередник надає замовникові акт приймання-передачі результатів посередницької послуги. Замовник такі витрати включає до складу витрат на збут.
Посередник.
Він відображає товари, отримані для безоплатного розповсюдження, за балансом за вартістю, зазначеною в первинних документах на передачу товару від замовника.
У міру безоплатного розповсюдження товарів посередник списує їх із позабалансового рахунку
Після завершення посередницьких послуг сторони підписують відповідний акт і посередник визнає у бухгалтерському обліку дохід.
ПДВ
Замовник.
Для замовника операції з безоплатного розповсюдження зразків товару прирівнюються до постачання й оподатковуються ПДВ. При цьому податкові зобов’язання (ПЗ) виникають за загальновстановленими посередницькими правилами (п. 189.4 ПКУ). Тобто датою виникнення ПЗ буде дата передачі таких товарів посередникові.
База оподаткування визначається згідно з п. 188.1 ПКУ на рівні договірної (нульової) вартості, але не нижче мінбази. Якщо передаватися будуть покупні товари/зразки, то ПЗ нараховують виходячи з вартості їх придбання. Якщо передається продукція власного виробництва — виходячи зі звичайних цін на таку продукцію.
<…>
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку для оформлення передплати: