Як заповнити ТТН, якщо покупець відразу забирає товар із складу нашого постачальника, оминаючи наш склад? Чи можна виписати одну витратну накладну? Чи можуть фіскали засумніватися в реальності операції з постачання товару?
Заповнення ТТН.
Форма ТТН наведена в Правилах № 363*. Проте її використовувати не обов’язково. Якщо вирішили застосовувати розроблений вами документ, то треба, щоб у ньому були усі реквізити, вказані в п. 11.1 Правил № 363. У нашій ситуації виникають питання при зазначенні в ТТН найменування (П. І. Б.) замовника, вантажовідправника, перевізника, адреси пункту навантаження і розвантаження товару.
* Затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. № 363.
На нашу думку, в цій ситуації заповнювати ТТН треба так:
— замовник — ви або ваш покупець (залежно від того, хто наймав перевізника);
— вантажовідправник — ваш постачальник;
— перевізник — залучений вами чи вашим покупцем перевізник, або експедитор;
— пункт навантаження — склад вашого постачальника;
— пункт розвантаження — склад вашого покупця.
Таким чином, якщо вивезення товару здійснює перевізник, найнятий вашим покупцем, то ви не фігуруватимете в ТТН.
Оскільки згідно з п. 11.3 Правил № 363 ТТН виписує замовник (вантажовідправник), то у випадку, що розглядається, ТТН повинен виписувати ваш постачальник.
Проте на практиці ТТН, як правило, виписує покупець, що продає куплений ним товар із складу свого постачальника (у даній ситуації цей покупець — ви). Такий варіант, у принципі, також вписується в рамки п. 11.3 Правил № 363. Проте ми вважаємо, що у більшості випадків так робити не зовсім коректно. Адже при звичайному розкладі право власності на товар ні до вас, ні до вашого покупця не перейшло. Це означає, що розпоряджатися товаром жоден з вас не може.
Вийти з цієї ситуації можна.
<…>
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку для оформлення передплати: