Мобільний зв’язок повністю увійшов у наше життя, але без стаціонарних телефонів і інтернету діяльність установи не завжди можлива. В умовах війни, коли досить часто зникає мобільний зв’язок, стаціонарний телефон може стати в пригоді. А без доступу до мережі Інтернет організувати роботу установи майже неможливо. Своєю чергою, для користування телекомунікаційним зв’язком ніяк не обійтися без додаткового обладнання, яке при прокладанні електронних комунікаційних ліній та мереж встановлюється АТ «Укртелеком» і передається установі-абоненту в тимчасове використання. Про юридичні та облікові нюанси відносин між установами й АТ «Укртелеком» поговоримо в матеріалі.
Альона Кісєльова, консультант газети «Бухгалтерія: бюджет»
Головні моменти
В Україні монополістом мережевого телефонного зв’язку є АТ «Укртелеком». А ось інтернет-провайдерів існує безліч, тому установа може обрати того, який надає більш якісні послуги за вигіднішим тарифним планом.
Порядок надання телекомунікаційних послуг в Україні, права та обов’язки надавачів та споживачів скеровано Законом № 10891.
Також відносини між операторами, провайдерами телекомунікацій та споживачами послуг регулюються новими Правилами № 7612, які набули чинності з жовтня 2025 року.
Укладення договору Будь-які комерційні зв’язки між юридичними особами починаються з укладення договору. Отже, для користування телефонним зв’язком та мережевим інтернетом треба буде укласти договір, форму якого розробляє і затверджує АТ «Укртелеком». Форма такого договору є стандартною для всіх абонентів.
Абонент — кінцевий користувач, який отримує електронні комунікаційні послуги на умовах договору, укладеного з постачальником електронних комунікаційних послуг (ст. 2 Закону № 1089).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! За своєю сутністю договір АТ «Укртелеком» є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог ст. 633, 634, 641, 642 ЦКУ3 і передбачає приєднання абонента до умов договору, визначених надавачем послуг. Фактом згоди абонента на приєднання до умов договору є отримання Укртелекомом заяви абонента (додаток до договору) про замовлення послуг і приєднання до умов договору про надання телекомунікаційних послуг.
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією зі сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору загалом. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 634 ЦКУ).
До укладення договору про надання електронних комунікаційних послуг установа-абонент самостійно ознайомлюється з його умовами, основними характеристиками кожної електронної комунікаційної послуги, показниками якості їх надання, діючими тарифами на основні та додаткові послуги, особливостями користування послугами на період дії акційних та спеціальних пропозицій. Така інформація оприлюднена на офіційному вебсайті АТ «Укртелеком» (https://ukrtelecom.ua) і розміщена в місцях продажу послуг та обслуговування споживачів.
<…>
Джерело: Бухгалтерія: БЮДЖЕТ – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку:


















