
Чи можуть податківці анулювати реєстрацію платника ПДВ через відсутність оподатковуваних операцій під час дії воєнного стану? Суди підтримали позицію ДПС — нині для анулювання реєстрації платником ПДВ діють спецнорми ПКУ для воєнного стану*. Платникам надано право подати заяву про неможливість виконання ПЗ, що убезпечить на деякий час від втрати статусу платника ПДВ.
Зміст справи
Рішенням ГУ ДПС від 18.07.2023 реєстрацію ТОВ платником ПДВ анульовано через непровадження платником податків господарської діяльності шляхом укладання правочинів, які оподатковуються ПДВ, що тягне за собою неподання відповідних декларацій або їх подання з нульовими відомостями. Тим часом ТОВ пояснило, що подало декларації зі сплати ПДВ протягом 12 послідовних податкових місяців за період з 01.06.2022 до 01.06.2023 з нульовими показниками не через власну пасивність, а через неможливість провадження господарської діяльності з огляду на форс-мажорні обставини в країні.
* Постанова П’ятого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2024 у справі №420/23167/23.
Отже, ТОВ звернулося до суду та просило зобов’язати орган ДПС поновити реєстрацію платника ПДВ зі збереженням податкових показників у СЕА ПДВ у розмірі 2,7 млн грн.
ТОВ перебувало та провадило господарську діяльність у Херсоні, а основні фонди до початку повномасштабного вторгнення та окупації Херсонської області розташовувалися у Херсоні та Олешках (червень — листопад 2022 р.). Зміна податкової адреси, що відбулася у грудні 2022 року, не зумовлює автоматичного відновлення чи поновлення його підприємницького статусу, враховуючи залишені на окупованій території основні фонди.
Підстави для анулювання ПДВ під час воєнного стану не змінилися
ГУ ДПС, зі свого боку, покликалося на неподання ТОВ заяви про неможливість виконання податкового обов’язку, тож воно не звільняється від відповідальності.
Обов’язок платника податку з декларування та сплати податкових зобов’язань з ПДВ залишився незмінним й у воєнний час. А отже, застосування вимог ст. 184 ПКУ залежить, власне, від свідомого рішення саме платника податку (а не податкового органу) щодо реалізації податкового обов’язку. Також, згідно з даними ЄРПН, за період з 01.06.2022 до 01.06.2023 не було зареєстровано ПН на постачання товарів (послуг), хоча й зареєстровано ПН/РК щодо постачання товарів (послуг) ТОВ (придбання). Проте за податкові місяці червень — листопад 2022 року ТОВ не подало звітність з ПДВ, а за податкові місяці грудень 2022 року та січень — травень 2023 року подало звітність з ПДВ, яка свідчить про відсутність діяльності за цей період.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: