Скасування обов’язку індексувати доходи працівників у 2023 році вочевидь мало на меті зменшити фінансове навантаження на роботодавців. Проте з наступного року цей обов’язок може повернутися. Як уникнути його негативних наслідків?
Про скасування обов’язку індексації зарплат у 2023 році ми писали неодноразово, зокрема в «ДК» №3/2023. Проте запитання у читачів залишаються, тож спробуємо відповісти на них у цій статті. Хоча відразу попередимо: чи повернеться обов’язок індексування у 2024 році, чи ні, наразі не знає ніхто. Це залежить від законодавців, які можуть подовжити цю «пільгу» для роботодавців, а можуть і забути про неї. Тож тепер розглянемо той варіант, який є у чинному законодавстві. Тобто вважатимемо, що у 2024 році індексацію треба буде нараховувати.
Отже, відповідаємо на запитання.
Що це означає: індексацію скасували?
Буквально закон (п. 3 Прикінцевих положень Закону про бюджет-2023) каже таке: зупинити на 2023 рік дію Закону про індексацію. А це означає і зупинення дії Порядку №1078, який створено з метою реалізації цього Закону (як зазначено в постанові, якою цей Порядок затверджено).
Тобто у 2023 році всі види індексації, передбачені цим Законом, не діють.
І якщо ми говоримо про роботодавців, то вони не зобов’язані у 2023 році нараховувати індексацію зарплати працівників. Хоча це їм і не заборонено, добровільно вони можуть індексувати й надалі — так роз’яснювала Держпраці.
Але виплат, які рахуються зі середньої зарплати, ця «пільга» не стосується, бо вони і до цього не індексувалися. Тобто лікарняні, декретні, середня зарплата ТрО тощо нараховуються, але не індексуються.
А що означає зупинення «на 2023 рік»?
Це питання можна поділити аж на три аспекти (до, після і протягом 2023 року), і кожне з них треба аналізувати окремо. Ба більше, тут має значення і період, за який було нараховано дохід!
Зарплату за грудень 2022 року нарахували у грудні 2022 року, виплатили у грудні 2023 року. Що з індексацією?
Тоді ще потрібно було діяти за старими нормами. Тобто під час нарахування зарплати наприкінці місяця треба було нарахувати і її індексацію за грудень 2022 року. Оподаткувати цю індексацію разом із рештою фонду оплати праці та виплатити її разом з іншою зарплатою після оподаткування.
Що як цього не зробили, тобто зарплату нарахували і виплатили, а індексацію за цей місяць не провели (хоч і мали це зробити)?
Це звичайне порушення законодавства з оплати праці, і під час перевірки Держпраці, найімовірніше, змусить вас усунути його, тобто донарахувати індексацію за грудень 2022 року.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: