Ми вже розглянули облік дебіторської заборгованості на підприємстві. Тепер на черзі — більш неприємні види дебіторки: сумнівна та безнадійна.
Для бізнесу не дуже добре, коли за товар, відвантажений покупцю, гроші не надходять у строк або є вірогідність, що гроші взагалі ніколи не надійдуть. Але, на жаль, таких ситуацій повністю не уникнути, тож бухгалтер повинен бути готовий до їх відображення в обліку.
Визначення понять
Нагадаємо, що згідно з абз. 4 п. 4 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Мінфіну від 08.10.99 №237 (далі — НП(С)БО 10), дебіторська заборгованість — це сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату. Проте у балансі її відображають не в абсолютному значенні, а за мінусом суми резерву сумнівних боргів.
Цей резерв потрібен для списання дебіторської заборгованості, яка точно не буде погашена у майбутньому.
Перш ніж стати безнадійною, дебіторська заборгованість, як правило, визнається сумнівною і для неї формується резерв сумнівних боргів.
Коли ж дебіторська заборгованість визнається безнадійною, її вилучають з активів, а величину резерву сумнівних боргів зменшують.
За якою дебіторською заборгованістю створюють резерв сумнівних боргів
Резерв сумнівних боргів створюють за заборгованістю, яка виникає під час нормального операційного циклу або яку буде погашено протягом 12 місяців із дати балансу, тобто за поточною дебіторською заборгованістю (п. 4 НП(С)БО 10).
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: