(коментар до листа Мінсоцполітики)
(коментар до листа Мінсоцполітики від 04.03.2025 № 76/0/98-25/314)
У коментованому листі Мінсоцполітики надає відповідь на таке запитання: «Чи можливо змінити отримувача гуманітарної допомоги після ввезення її в Україну?». Розберімося разом.
Отримувачі й набувачі Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону про гумдопомогу1 гуманітарна допомога — це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними й вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту в разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Отримувачі гуманітарної допомоги — це юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому КМУ порядку отримувачами гуманітарної допомоги.
Набувачі гуманітарної допомоги — це фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і яким вона безпосередньо надається. Набувачі гуманітарної допомоги зі статусом юридичної особи визначаються відповідно до підпунктів «а», «б», «в», «г», «ґ», «д», «е», «є» п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про гумдопомогу.
Відповідно до пп. 5 і 6 ч. 1 ст. 1 зазначеного Закону отримувачами й набувачами гуманітарної допомоги можуть бути, зокрема, підприємства, установи й організації, що утримуються за кошти бюджетів, уповноважені ними державні установи й органи місцевого самоврядування. Комунальні підприємства в загальному порядку можуть бути набувачами й отримувачами лише за умови, що утворені в статусі неприбуткових.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! З 18.12.2024 ст. 15 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про гумдопомогу доповнено п. 38, яким установлено, що в період дії воєнного стану і протягом 12 місяців після його припинення чи скасування отримувачами та/або набувачами гуманітарної допомоги для забезпечення надання споживачам комунальних послуг можуть бути суб’єкти господарювання незалежно від форми власності, які надають комунальні послуги та є операторами об’єктів критичної інфраструктури, що потребують невідкладного відновлення функціонування та/або забезпечення стабільного надання споживачам комунальних послуг (детальніше див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 1/2025, с. 3).
Тобто гуманітарна допомога надходить отримувачам, а ті своєю чергою розподіляють її між набувачами з дотриманням цільового використання, крім випадків, коли отримувач і набувач — одна й та сама особа.
<…>
Джерело: Бухгалтерія: БЮДЖЕТ – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: