
Що таке «спільна діяльність», як вона оформлюється документально та які особливості має у бухгалтерському та податковому обліку? Дізнайтеся далі.
Одне підприємство має основні засоби, але не має кваліфікованих кадрів для реалізації проєкту й необхідної ліцензії, чи навпаки: кадри, зв’язки та ліцензії є, а от основних засобів чи коштів немає. Пошук фахівців, фінансування та налагодження зв’язків потребує часу. Тож легше знайти напарника, об’єднатися, уклавши договір про спільну діяльність, та реалізувати проєкт. А що в обліку й з оподаткуванням? Саме про це і поговоримо у статті.
Визначення та варіанти застосування
Спільна діяльність передбачає спільні дії учасників без створення юрособи для досягнення певної мети, що не суперечить закону.
Усі умови співпраці визначаються за домовленістю сторін у договорі про спільну діяльність, зокрема координація спільних дій учасників, правовий статус майна, покриття витрат і збитків учасників, їхня участь у результатах спільних дій, строки подання фінансової звітності, положення облікової політики тощо. Договір про спільну діяльність укладають у письмовій формі (ч. 1 ст. 1131 ЦКУ).
Варіанти провадження спільної діяльності
Спільна діяльність може провадитися:
— без об’єднання вкладів, тобто без установлення спільної часткової власності учасників на внесене ними майно. І тоді кожен з учасників самостійно, проте узгоджено здійснює відповідні госпоперації, набуває щодо них зобов’язань, контролює активи, які використовуються для досягнення мети договору про спільну діяльність;
— з об’єднанням вкладів (договір простого товариства). Учасники договору беруть зобов’язання об’єднати свої вклади та спільно діяти з метою одержання прибутку або досягнення іншої мети. Фактично після внесення вкладів у спільну діяльність кожен учасник має частку в кожному об’єкті майна, що й визначає особливості обліку й оподаткування операцій, пов’язаних із набуттям та використанням таких вкладів.
Ч. 2 ст. 1130 ЦКУ
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: