(коментар до листа Міндовкілля)
(коментар до листа Міндовкілля від 26.03.2025 № 36/36-01/197-25)
Відповідно до п.п. 41 п. 1 ст. 1 Закону про управління відходами1 юридична особа (а це й бюджетні установи), в результаті діяльності якої утворюються відходи, належить до утворювачів відходів.
Утворювач відходів зобов’язаний, зокрема (п. 2 ст. 16 Закону про управління відходами):
- обробляти відходи самостійно за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів
- або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл.
Тож якщо бюджетна установа списує автомобіль, то вона як утворювач відходів може:
- варіант 1: обробляти (розбирати) його самостійно за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів;
- варіант 2: передати його для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл (наприклад, передати автомобіль на СТО для розбирання, де з нього вилучать акумулятор і передадуть його на оброблення суб’єкту господарювання, який має дозвіл на оброблення таких відходів). Це випливає з роз’яснень, наведених у листі Міндовкілля від 18.10.2024 № 24/24-05/1528-24 (див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 40/2024, с. 12).
Зрозуміло, що варіант 1 бюджетним установам не підходить, адже й дозволу на оброблення відходів вони не мають, і подавати декларацію (розробляти плани управління відходами) також не хотілося б.
Тому, звісно, треба діяти за варіантом 2. Але! На практиці не все так просто. По-перше, не видано ліцензій на такий вид діяльності (просто здати ціле авто на переробку). По-друге, СТО також не можуть повністю розібрати і передати на утилізацію державне (комунальне) майно. У результаті виходить, що установа не може розібрати авто і списати його.
<…>
Джерело: Бухгалтерія: БЮДЖЕТ – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: