З 1 грудня 2024 року запроваджується режим експортного забезпечення (далі — РЕЗ) до операцій з експорту окремих видів товарів за переліком, визначеним постановою КМУ від 29.10.2024 р. № 1261,
З 01.12.2024 починають застосовуватись положення Законів України від 09.05.2024:
- «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану» № 3706-ІХ;
- «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану» № 3707-ІХ.
Закони встановлюють особливості здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у рамках запровадження режиму експортного забезпечення.
Зокрема, набирає чинності п. 9-35 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, яким встановили додатковий перелік підстав для відмови в митному оформленні окремих товарів, контроль за якими покладають на митні органи.
Починаючи з 01.12.2024 за періодичними митними деклараціями, оформленими до 30 листопада 2024 року включно, оформлення доручень на навантаження окремих товарів на морські судна закордонного плавання та/або пропуск окремих товарів за межі митної території України не допускається.
До графи 44 експортних митних декларацій на окремі товари, що подаватимуть з 1 грудня 2024 року (крім додаткових декларацій на окремі товари, вивезені за межі митної території України за періодичними митними деклараціями до 30 листопада 2024 року включно), обов’язковим є внесення під кодом документа «9402» відомостей про податкову накладну, зареєстровану в ЄРПН.
Також з 01.12.2024 при декларуванні окремих товарів у графі 37 останньої додаткової декларації до періодичної митної декларації декларанти або уповноважені ними особи повинні зазначати код ознаки завершення переміщення за відповідною періодичною митною декларацією «84».
На додаткові декларації на окремі товари, пропущені за межі митної території України за періодичними митними деклараціями до 30 листопада 2024 року включно, режим експортного забезпечення не поширюється.
Також, крім випадків здійснення декларування товару на підставі форвардного контракту, в разі періодичної митної декларації митними органами має контролюватись фактурна вартість окремих товарів, заявлена у періодичній митній декларації, а при поданні додаткової декларації – на дату пропуску товару за межі митної території України.
У зв’язку з цим, декларантами або уповноваженими ними особами з метою запобігання надання відмови в митному оформленні окремих товарів за додатковими деклараціями повинен контролюватись рівень цін товарів та в разі, якщо на дату очікуваного пропуску товарів за межі митної території України фактурна вартість за періодичною митною декларацію буде нижчою, ніж вартість цього товару, розрахована згідно з мінімально допустимими експортними цінами, визначеними відповідно до ст. 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 р. № 959-XII, для вивезення товарів має подаватись нова митна декларація з рівнем ціни, що перевищує мінімально допустимі експортні ціни на відповідні товари.
Мінімально допустимі експортні ціни застосовуються з дня, наступного за днем їх розміщення на офіційному веб-сайті Мінагрополітики. Мінагрополітики розрахувало мінімально допустимі експортні ціни на окремі види товарів на червень-листопад місяці, які затвердило наказом від 11.11.2024 р. № 4089.
У подальшому зазначені накази про затвердження мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів розміщуватиме Мінагрополітики на своєму офіційному веб-сайті у розділах:
- нормативно-правові акти (НПА) – прийняті нормативно-правові акти – накази Мінагрополітики та/або
- головна сторінка сайту – експорт – накази про затвердження мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів.
До моменту розміщення нових цін застосовують затверджені мінімально допустимі експортні ціни на відповідні товари за попередній місяць, розміщені на офіційному веб-сайті Мінагрополітики.
Джерело: “Я – Бухгалтер”