«Навіщо нам перевіряти контрагентів, якщо в нас постійні партнери, оплати приходять вчасно, жодних затримок із поставками…?» Як показує практика, така самовпевненість нерідко згодом приводить до фінансових та репутаційних втрат. На сьогодні в Україні відкрито понад 1000 справ про банкрутство підприємств. Як гадаєте, чи багато з них заздалегідь попередили своїх партнерів про негаразди з фінансами? Запитання скоріше риторичне. Не варто й пояснювати до яких втрат може призвести партнерство із такими горе-контрагентами.
І це лише один дуже простий приклад із величезної кількості випадків, які свідчать на користь того, що до своїх партнерів по бізнесу слід придивлятися ретельніше.
Нижче приведено 20 кроків, які дозволять вам виявити неблагонадійного партнера
Крок 1. Перевірте, чи існує підприємство в принципі, адже, можливо, воно вже офіційно ліквідовано або знаходиться в процесі банкрутства.
Скріншот створено за даними онлайн-платформи YouControl
Крок 2. Визначіть види діяльності підприємства: визначаємо, чи має право партнер займатися конкретною діяльністю.
Скріншот створено за даними онлайн-платформи YouControl
Крок 3. Який статутний капітал Вашого партнера? Законом не заборонено встановлювати мінімальний розмір статутного капіталу, проте, не буде зайвим поцікавитися у контрагента, з якої причини ним було прийнято рішення про створення статутного капіталу в розмірі 100 або 1000.
Крок 4. Як давно зареєстровано підприємство? Вважається, що компанії, молодші 2-х років, знаходяться у зоні підвищеного ризику. Також варто звернути увагу на історію присвоєння видів діяльності, зміни директорів і тд.
Крок 5. Якщо діяльність контрагента передбачає наявність ліцензії, обов’язково потрібно перевірити наявність такої ліцензії та термін її дії.
Скріншот створено за даними онлайн-платформи YouControl
Крок 6. Чи є компанія платником ПДВ? Не варто довіряти копіям свідоцтва, тим паче що перевірити актуальну інформацію досить просто. Потрібно з’ясувати чи мали місце випадки анулювання свідоцтва ПДВ за ініціативою податкової. Якщо мали – варто подивитися причину і оцінити ступінь ризику від співпраці.
Крок 7. Які у Вашого контрагента стосунки з податковою? Якщо у нього є несплачений податковий борг, це може стати причиною арешту рахунків підприємства.
Скріншот створено за даними онлайн-платформи YouControl
Крок 8. Проаналізуйте історію судових проваджень щодо контрагента. Обов’язково перевірте, чи відкривалися кримінальні справи стосовно посадових осіб підприємства.
Скріншот створено за даними онлайн-платформи YouControl
Крок 9. Приділіть увагу структурі власності підприємства. Наприклад, не завадить з’ясувати чи є в складі засновників офшорні чи підозрілі компанії. Можливо у вас є підозра щодо приналежності контрагента до так званих «чорних офшорів» (наприклад, Беліз, Бермуди або Ліберія).
Крок 10. Якщо в складі засновників є інші компанії, їх потрібно проаналізувати. Нерідко абсолютно прозора на вигляд компанія може на 90% належати компанії з сумнівною репутацією.
Крок 11. У разі великої кількості засновників варто звернути увагу на те, яким чином вони пов’язані між собою і якою діяльністю займаються.
Скріншот створено за даними онлайн-платформи YouControl
Крок 12. Перевірте функції і місця роботи директора. Нерідко, коли директор номінально знаходився на посадах ще у 10-20 інших підприємствах.
Крок 13. Чи відсутні в особистих даних директора умисні помилки? Відомі випадки, коли при реєстрації були допущенні помилки, аби приховати зв’язок із компаніями-шахраями, в яких дана особа була оформлена директором.
Крок 14. Доцільно перевірити, чи не зареєстроване підприємство за місцем масової реєстрації. Крім того, дуже часто подібні компанії мають спільні номера телефонів.
Крок 15. З’ясуйте, чи є обмеження щодо права підпису директора. Цілком можливо, що директор має право підпису на угоди, скажімо, до 10 000 грн. У такій ситуації договори, які укладені на більшу суму, з легкістю можуть бути визнані недійсними.
Скріншот створено за даними онлайн-платформи YouControl
Крок 16. Перевірте, чи немає у підприємства заборон і обмежень, накладених державними органами. Наприклад: заборона АМКУ на участь у держзакупівлях або заборона Мінекономіки на ведення ЗЕД.
Крок 17. Проаналізуйте оборот компанії і чисельність її співробітників. Так само необхідно звернути увагу на динаміку призначень директорів.
Крок 18. Оцініть яку частку в загальному доході компанії займає дохід від держконтрактів, яким держпідприємствам поставлялася продукція, і чи відповідає ця продукція видам діяльності компанії. Нерідко компанії «сидять» на бюджетних проектах із цілком зрозумілих причин.
Крок 19. Визначіть склад імпорту і експорту контрагента. Чи відповідають КВЕДи компанії її зовнішньоекономічній діяльності?
Крок 20. Переконайтеся, що контрагент не співпрацює з країнами, які знаходяться під санкціями. Працюючи з такою компанією, ви також ризикуєте опинитися в чорному списку.
Скріншот створено за даними онлайн-платформи YouControl
Цей алгоритм сформований на реальному досвіді українських компаній, які отримали чималі збитки, почавши співпрацювати з неперевіреними партнерами.
Долучайтеся до системи моніторингу контрагентів
YouControl
та запроваджуйте в роботу вашої компанії найбільш інноваційну систему для бізнес-розвідки
З питань придбання доступу до сервісу “YouControl” телефонуйте за номером:
(050) 405 33 34
наш менеджер, Наталія, докладно відповість на всі ваші запитання
або
заповніть форму для отримання безкоштовного пробного доступу