
ВС наголосив*, що отримані за кредит-нотою бонуси за контрактами з нерезидентами не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість.
Ситуація, що стала приводом для судового спору, добре знайома платникам податків. ТОВ на запит податкового органу надало копії документів, але у відповідь отримало кілька ППР. Цього разу за те, що ТОВ отримало на підставі кредит-нот певні платежі. Податківці визначили їх як бонуси (винагороду) за маркетингові послуги і донарахували на них ПДВ.
* Постанова ВС від 10.11.2022 у справі №160/3806/20.
ТОВ, по-перше, зауважило, що запит про надання документів не був оформлений як належить, а отже, не міг мати наслідком ППР. А по-друге, отримані бонуси не є платою за маркетингові послуги, і взагалі будь-які маркетингові послуги цьому контрагенту воно не надавало. Тож, на думку ТОВ, немає підстав вважати, що була база для нарахування ПДВ.
Які госпоперації були реально оформлені?
А почалося все з того, що ТОВ отримало від двох продавців-нерезидентів бонуси на загальну суму понад 5 млн грн. І увагу перевіряльників привернули документи під назвою «кредит-нота», на підставі яких було отримано ці кошти.
Чому було обрано саме кредит-ноту, нас не дивує. Як правило, кредит-нота — це документ, яким нерезидент повідомляє резидента про надання знижки або сплату бонусу. Звісно, що випадки застосування кредит-нот має бути прописано у договорі постачання.
Проте у податківців своє бачення щодо змісту, а отже, й оподаткування сум, отриманих за кредит-нотами.
Позиція податківців
Яким чином оподатковується операція з отримання покупцем-резидентом кредит-ноти у вигляді винагороди у грошовій формі (бонусу, мотиваційних виплат)/зменшення суми зобов’язання перед постачальником-нерезидентом за поставлений товар?
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: