До малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА) належить безліч офісного приладдя. Сьогодні ми розповімо про особливості обліку його придбання, зокрема: які критерії визнання, як обліковувати його оприбуткування та введення в експлуатацію та що з амортизацією
Бухгалтерський облік
Визнання МНМА
МНМА — це частина основних засобів (пп. 5.2.2 П(С)БО 7 «Основні засоби»). Відповідно, визнають їх за тими самими критеріями, що й основні засоби (див. публікацію «Основні засоби: визнання та класифікація» газети № 94/2017). Головний із них — строк корисного використання (експлуатації) понад одного року або операційного циклу.
Утім, на відміну від основних засобів, МНМА мають свою вартісну межу.
Зокрема, у п. 5.2 П(С)БО 7 зазначено: підприємства можуть самостійно встановлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу МНМА.
Побічно на це вказують п. 2.1 й абз. 1 п. 2.6 р. II Методичних рекомендацій щодо облікової політики підприємства, затверджених наказом Мінфіну України від 27.06.2013 р. № 635 (далі — Методрекомендації № 635). Тому підприємства самостійно установлюють критерій малоцінності. Зазвичай такий критерій дорівнює 6-тисячному критерію з ПКУ, що дозволяє нівелювати податкові різниці.
Отже, усі активи, вартість яких нижча за цей критерій та які використовують довше, ніж один рік, у бухобліку потрапляють до лав МНМА. Своєю чергою, ті активи, які використовують понад рік і вартість яких вища за критерій малоцінності, у бухобліку визнають основними засобами.
Важливо!
Зміну вартісних ознак предметів, що входять до складу МНМА, розглядають як зміну облікових оцінок. У зв’язку зі зміною вартісних ознак зміни в бухобліку щодо основних засобів, зарахованих на баланс, не проводять. Тобто не потрібно переглядати склад активів і переводити основні засоби, зараховані на баланс у попередніх періодах, до складу МНМА й навпаки. Адже новий розмір вартісного критерію починають застосовувати до операцій із дати його встановлення.
(лист ДФСУ від 10.11.2015 р. № 23971/6/99-99-19-02-02-15,
лист Мінфіну від 14.05.2012 р. № 31-08410-07-25/12004
і п. 2.6 Методрекомендацій № 635)
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: