
Питання втрати первинки сьогодні стоїть досить гостро, адже триває війна, і в будь-який момент цілком може статися подія, що призведе до втрати або пошкодження первинки. Тож зараз ми поговоримо про те, чи може інформація, яку збирають податкові органи, замінити первинний документ під час перевірки.
Передусім з’ясуємо, що саме варто розуміти під податковою інформацією.
У ПКУ тлумачення є, але у формі відсилки до Закону про інформацію (пп. 14.1.171 ПКУ). Тобто це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Податкова інформація серед іншого може бути підставою для висновків під час проведення перевірок, відповідно до пп. 83.1.2 ПКУ. Таким чином, висновки податкового органу за наслідками здійсненого ним контрольного заходу можуть, зокрема, ґрунтуватися на податковій інформації, до якої належать будь-які відомості та/або дані, що стосуються предмета перевірки. На цьому акцентували увагу свого часу судді ВС КАС у постанові від 25.08.2022 р. № 140/403/19.
Але основним є таке запитанням: чи може бути податкова інформація підставою для висновків за відсутності первинних документів?
За приписами п. 44.5 ПКУ в разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів платник податків зобов’язаний у 5-денний строк із дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Платник податків зобов’язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів із дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу. У разі неможливості проведення перевірки платника податків терміни проведення таких перевірок переносять до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: