
У 2022-23 рр. під-во безоплатно передавало товари/послуги для ЗСУ. Всі операції були оформлені (наявні листи, договори, акти, накладні). Під-во проводило коригування фінрезультату до оподаткування згідно з пп. 140.5.9 ПКУ, оскільки не було визначеного КМУ переліку товарів. З 01.08.2023 ЗУ від 30.06.2023 р. № 3219-IX було внесено зміни до пп. 69.6 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, якими слова “за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України” виключено. Чи має право під-во подати уточнюючі розрахунки до декларацій з податку на прибуток і прибрати коригувальні різниці за операціями з передання товарів для потреб оборони за період із 24.02.2022 по 31.07.2023?
Відповідь:
На жаль, ви не зможете відкоригувати свою звітність заднім числом. Адже згідно з положеннями п. 1 ч. II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 3219 цей Закон набирає чинності з 1 серпня 2023 року. Тобто Закон № 3219 не має зворотної дії в часі, оскільки він не містить формулювання на кшталт “та застосовується починаючи з…”.
А відповідно до пп. 3 ч. 1 ст. 39 Закону № 3354, якщо нормативно-правовий акт має зворотну дію в часі (пом’якшує або скасовує відповідальність особи), то це вказано в перехідних положеннях цього акта.
Зворотна дія нормативно-правового акта у часі – це реалізація нормативно-правового акта щодо суспільних відносин, що виникли до дня набрання ним чинності, правове регулювання яких змінюється таким нормативно-правовим актом (ч. 1 ст. 59 Закону № 3354).
Водночас у нормах ч. 2 ст. 59 нового Закону № 3354 (набрав чинності з 20.09.2023) чітко вказано, що закони й інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, визначених Конституцією України.
Своєю чергою в ст. 58 Конституції зазначено:
З документа
Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Норми пп. 69.6 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ передбачають таке:
З документа
Коригування, встановлені підпунктом 140.5.9 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу, не проводяться щодо сум коштів або вартості спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів та медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення, а також інших товарів, виконаних робіт, наданих послуг, які добровільно перераховані (передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави та наданої гуманітарної допомоги з дотриманням вимог законодавства України про гуманітарну допомогу у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, сум коштів, перерахованих на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для збору коштів.
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку:


















