У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області інформують: відповідно до абзаців 1-2 п. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абз. 1 п. 44.1 ПКУ. Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у т.ч. через електронний кабінет (абз. 4 п. 296.1 ПКУ).
Згідно з абз. 1 п. 296.1 ПКУ ФОП – платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість (далі – ПДВ), ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Тобто, такі ФОП повинні вести облік доходів з урахуванням вимог п. 44.1 ПКУ та підтверджувати факт включення або не включення певних доходів до загального складу доходу.
Платники податків, податкові агенти, а також інші суб’єкти у випадках, прямо передбачених ПКУ, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень (п. 110.1 ПКУ).
При цьому нормами ПКУ та Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено відповідальності до платників єдиного податку – ФОП за неведення або неналежне ведення обліку доходів в довільній формі (у т.ч. за невідображення помісячно отриманих доходів).
Водночас п. 121.1 ПКУ передбачена фінансова відповідальність у разі незабезпечення ФОП зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 ПКУ строків їх зберігання.
Джерело: “Я – Бухгалтер”