Податківці тривалий час помилково застосовували норму пп. 291.51.3 ПКУ, відмовляючи сільгоспвиробникам у підтвердженні статусу єдинника. На факт хибного застосування звернули увагу навіть у касаційній інстанції. Час настав, і нарешті ДПС визнала свою помилку, про що ми й поговоримо докладніше.
Справа в тому, що сільськогосподарські товаровиробники для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до контролюючих органів не пізніше 20 лютого поточного року податкову звітність платника єдиного податку четвертої групи, визначену пп. 298.8.1 ПКУ. Згідно з пп. 291.51.3 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб’єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник унаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Практично деякі податкові органи, установлюючи факт наявності податкового боргу в сільгоспвиробника, відмовлялись приймати декларацію і розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва, та, відповідно, приймали рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку. Але така позиція хибна, і численні судові рішення тому красномовне підтвердження.
Отже, вичерпні підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи передбачено п. 299.10 ПКУ. До того ж поняття переходу на спрощену систему оподаткування та щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку законодавство чітко розмежовує, і їх ототожнювати не можна. Власне на чому і зроблено акцент у постановах ВС КАС від 22.07.2022 р. № 818/2056/18 та від 27.04.2023 р. № 580/2475/19. Проте норми пп. 291.51.3 ПКУ встановлюють умови, за якими суб’єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи. Умовою, яка унеможливлює набуття цього статусу, серед іншого, є податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року, і ця умова не
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: