
Держпраці роз’яснило, що підставою для збереження місця роботи та середнього заробітку за працівником буде укладений контракт добровольця тероборони.
Нагадаємо, що територіальна оборона є складовою національного спротиву (ч. 1 ст. 3 Закону № 1702-IX). При цьому територіальна оборона складається з військової, цивільної та військово-цивільної складових (с. 1 ст. 4 Закону № 1702-IX) .
Наразі чинне законодаство, а саме ст. 119 КЗпП, містить вказівку про збереження місця роботи, посади та середнього заробітку лише за працівниками, які долучилися до воєнної складової територіальної оборони, уклавши контракти про проходження військової служби, призвані як резервісти або під час мобілізації.
На жаль, КЗпП не містить прописаних гарантій щодо працівників, які вступили до добровольчих формувань територіальних громад. Водночас відповідно до ч. 2 ст. 24 № 1702-IX на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». А от гарантії зі збереження місця роботи, посади та середнього заробітку для зазначеної категорії працівників тут теж не прописані. Тож, за працівниками, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, слід зберігати місце роботи, посаду та середній заробіток. Підстава для цього — підписаний контракт. Щодо решти працівників, які вступили до добровольчих формувань територіальних громад (без укладення відповідного контракту), залишається лише чекати на прийняття законотворцями відповідних норм, які визначатимуть алгоритм дій роботодавця. Про їх прийняття ми негайно поінформуємо вас.
При цьому слід пам’ятати, що за не вихід на роботу працівників у воєнний час звільняти не можна. На цьому наголошує також Держпраці.
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!