
Працівник звертається до підприємства в особі його керівника з проханням надати поворотну фіндопомогу на навчання. Підприємство надає таку допомогу. У домовлений термін працівник повертає її. Звісно, ми розглядаємо ситуацію, в якій допомога надається без нарахування відсотків чи інших компенсацій. Читаймо далі про особливості обліку й оподаткування.
Два базові варіанти надання допомоги
За першим варіантом працівникові надають кошти на руки, якими він самостійно оплачує навчання.
Наприклад, працівник пише заяву на ім’я керівника підприємства з проханням надати кошти допомоги із зобов’язанням повернути в такий-то термін, наприклад один рік. Керівник пише на заяві щось на кшталт: «Видати кошти поворотної фіндопомоги працівникові з каси в сумі 10 000 грн. Головному бухгалтеру проконтролювати повернення фіндопомоги в строк до 05.09.2024. Підпис. Дата».
Завізована керівником заява є формою письмового договору, згідно з нормами ст. 207 ЦКУ. Хоча ми б радили видати на підставі такої заяви наказ про надання поворотної фіндопомоги.
До заяви можуть додаватися підтвердні документи, наприклад договір із навчальним закладом, рахунки на навчання тощо. Хоча це і не є обов’язковим, адже до витрат підприємства ця допомога не потрапить, бо вона — поворотна.
Альтернативним варіантом документального оформлення є укладення з працівником договору грошової безпроцентної позики (згідно зі ст. 1046 — 1053 ЦКУ). У такому договорі зазначають суму позики, термін та умови її повернення. Якщо позика повертатиметься частками, то має бути передбачено графік її повернення. Увага: якщо договором не встановлено строку повернення позики або цей строк визначено моментом пред’явлення вимоги, позика має бути повернена працівником-позичальником протягом 30 днів з дня пред’явлення позикодавцем такої вимоги (якщо інше не встановлено договором). Докладно про укладення договору позики з працівником ми розповіли в статті «Позика працівникові» в «ДК» №43/2018.
Отримані таким чином кошти працівник витрачає на власний розсуд, зокрема на оплату навчання. У погоджений строк він має повернути кошти підприємству.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: