(коментар до листа Держпраці)
(коментар до листа Держпраці від 07.01.2025 № 27/2.3/2.1-ЗВ-25а)
У коментованому листі Держпраці відповіло на запитання: чи підлягають скороченню працівники із правом за ст. 197 КЗпП?
Спочатку відомство нагадало гарантії, прописані у статті ст. 197 КЗпП. Процитуємо цю норму:
ЦИТАТА. «Стаття 197. Надання молоді першого робочого місця
Працездатній молоді — громадянам України віком від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання у закладах середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти, завершення професійної підготовки і перепідготовки; а також після звільнення із строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби надається перше робоче місце на строк не менше двох років.
Молодим спеціалістам — випускникам закладів освіти державної форми власності, потреба в яких раніше була заявлена підприємствами, установами, організаціями, надається робота за фахом на період не менше трьох років у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.»
(ст. 197 КЗпП)
Тобто йдеться про надання молоді першого робочого місця, зокрема і після звільнення з військової служби. Таке робоче місце надається на 2 чи 3 роки.
Держпраці згадало і норму ст. 22 Закону України «Про основні засади молодіжної політики» від 27.04.2021 № 1414-IX (далі — Закон № 1414), де гарантії схожі з тими, що у нормі ст. 197 КЗпП:
ЦИТАТА. «Стаття 22. Особливі гарантії молоді у сфері зайнятості та підприємництва
1. Держава забезпечує працездатній молоді надання першого робочого місця на строк не менше двох років після закінчення або припинення навчання в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби.
Дворічний строк першого робочого місця обчислюється з урахуванням часу роботи молодої особи до призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу.
2. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, надає місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, центрам соціальних служб доступ до інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), у тому числі призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю.
3. Держава гарантує надання роботи за фахом на період не менше трьох років молодим спеціалістам — випускникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти державної та комунальної форм власності, потреба в яких була визначена державним замовленням.»
(ст. 22 Закону № 1414)
Отже, для молодих працівників є гарантії на роботу протягом певного періоду.
Та чи можна звільнити таких працівників на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП (через зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників)? Погодьтеся, що такі ситуації виникають, а в цей непростий час і поготів.
<…>
Джерело: Зарплата та кадрова справа – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: