
Держслужбовця, призваного на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, демобілізували в липні 2015 року. Чи має він право на додаткову відпустку окремим категоріям ветеранів війни? Якщо так, то що слід врахувати при наданні такої відпустки?
З 06.06.2015 р. окремі категорії ветеранів війни отримали можливість скористатися додатковою оплачуваною відпусткою (далі — «військова» відпустка) тривалістю 14 календарних днів на рік. Право на таку відпустку передбачене ст. 772 КЗпП і ст. 162 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Хто до них належить? Учасники бойових дій та інваліди війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 р. № 3551-XII (далі — Закон № 3551).
Якщо демобілізований працівник отримав посвідчення учасника бойових дій (інваліда війни), то після його надання роботодавцю він матиме право на «військову» відпустку*.
* На жаль, досі залишається без відповіді запитання щодо фінансування «військових» відпусток. Ні у ст. 772 КЗпП, ні у ст. 162 Закону про відпустки не зазначено джерело, за рахунок якого слід оплачувати дні такої відпустки. Можна було б припустити, що цей вантаж ляже на плечі роботодавця, якби б не одне «але». Гарантії надання «військової» відпустки учасникам бойових дій та інвалідам війни прописані також у ст. 12 і 13 Закону № 3551. І якщо керуватися ст. 17 цього Закону та п. 6 постанови КМУ від 16.02.94 р. № 94, то така відпустка, передбачена Законом № 3551, має надаватися організаціями за рахунок власних коштів з подальшим відшкодуванням із бюджету. Чекаємо на роз’яснення офіційних органів із цього питання. — Прим. ред.
Що потрібно знати про таку відпустку?
- «Військова» відпустка не належить до щорічних. Отже, нормиЗакону про відпустки,передбачені для щорічних відпусток ( ст. 10 — 12 Закону про відпустки), на порядок надання такої відпустки не поширюються. Таким чином, «військова» відпустка не може бути:
— перенесена або продовжена на частини з причин, зазначених у ст. 11 Закону про відпустки;
— поділена на частини.
Відкликання працівника з «військової» відпустки також є неможливим.
- «Військову» відпустку надаютьпонад щорічнуосновну та додаткову відпустки.
- «Військову» відпустку надаютьза календарний рік незалежно від відпрацьованого у цьому році часу.
Така відпустка має бути використана працівником протягом календарного року. Відпустку, початок якої припадає на один рік, а закінчення — на наступний, вважають відпусткою за той рік, на який припадає її початок.
Увага! Якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на «військову» відпустку в поточному році, то на наступні роки не використані ним дні такої відпустки не переносяться.
- «Військову» відпусткуне продовжують на святкові та неробочі дні, що припадають на період такої відпустки. Такі дні включають до тривалості додаткової відпустки та оплачують у загальному порядку.
- Грошова компенсація за невикористані дні «військової» відпусткине надається.
Працівник, який змінює місце роботи в поточному році, матиме право на «військову» відпустку за новим місцем роботи за умови, що він не використав її за попереднім місцем роботи. Підтвердженням може слугувати довідка, видана попереднім роботодавцем.
- «Військова» відпустка — цеоплачувана відпустка. Розрахунок суми відпускних проводять згідно зПорядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, виходячи із заробітку за останні 12 календарних місяців роботи.
Усенко Олена, головний спеціаліст відділу регулювання умов та експертизи праці Департаменту заробітної плати та умов праці
Джерело: Бюджетна бухгалтерія