До редакції надійшло питання такого змісту: «Наше підприємство (платник податку на прибуток і ПДВ) виявило крадіжку декількох малоцінних необоротних матеріальних активів (вартістю до 6000 грн) та малоцінних швидкозношуваних предметів (ваги, болгарка, свердла тощо). Як відобразити таку подію в бухобліку? Які податкові наслідки?».
Оскільки ситуація доволі поширена, ми вирішили присвятити їй окремий матеріал
Документальне оформлення
У разі якщо підприємство виявило крадіжку малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА) або малоцінних швидкозношуваних предметів (далі — МШП), то вже на день встановлення такого факту необхідно провести інвентаризацію. Її обсяги визначає керівник підприємства .
Щодо організації та документування цієї процедури читайте наші публікації:
- «Інвентаризація запасів: про що потрібно знати»;
- «Інвентаризація основних засобів: найважливіші аспекти»;
- «Інвентаризаційні описи, акти, звіряльні відомості й протоколи інвентаризації: правила складання».
Див. п. 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419, й абз. 5 п. 7 р. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну України від 02.09.2014 р. № 879.
На підставі документів, оформлених за результатами інвентаризації, підприємство списує викрадені активи з балансу (див. статтю «Ліквідація основних засобів: документальне оформлення й облік. Частина І»). Списати МНМА (у бухгалтерському сенсі — основні засоби) можна за допомогою:
- типової форми № ОЗ-3 «Акт списання основних засобів», затвердженої наказом Мінстату від 29.12.1995 р. № 352,
або
- типової форми «Акт списання основних засобів (часткової ліквідації)», затвердженої наказом Мінфіну України від 13.09.2016 р. № 818.
Своєю чергою, для списання МШП призначена типова форма МШ-4 «Акт вибуття малоцінних та швидкозношуваних предметів», затверджена наказом Мінстату від 22.05.1996 р. № 145.
Також доведеться поміркувати над необхідністю оцінки розміру збитків від розкрадання матеріальних цінностей , зважаючи на який винна особа (якщо її встановлять) відшкодовуватиме підприємству втрати (див. публікацію «Розраховуємо збитки від крадіжки та нестачі»).
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: