
У деяких ситуаціях контрагентам вигідно здійснювати експорт послуг через посередника (комісіонера, комерційного агента тощо). Облік таких операцій має специфіку, яку стосовно довірителя (комітента, принципала) розглянемо у статті.
Податок на прибуток
Саме за операціями, здійснюваними в межах посередницьких договорів, у ПКУ жодних коригувань фінансового результату до оподаткування не передбачено. Однак на ці операції поширюються загальні норми щодо коригування фінансового результату.
Так, “високодохідні” платники податку на прибуток (у яких сума доходу за попередній рік перевищує 40 млн грн), а також ті платники, які не поставили в податковій декларації з податку на прибуток підприємств позначку про непроведення коригувань, збільшують фінансовий результат на такі різниці за експортними операціями з нерезидентом:
1) на суму перевищення ціни, визначеної за принципом “витягнутої руки”, над договірною (контрактною) вартістю (вартістю, за якою відповідну операцію має бути відображено під час формування фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку) реалізованих товарів (робіт, послуг) під час здійснення контрольованих операцій у випадках, визначених ст. 39 ПКУ (пп. 140.5.1 ПКУ). Норми цього підпункту застосовують за результатами податкового (звітного) року;
2) на суму операції, яку контролюючий орган не враховує (не визнає) унаслідок застосування пп. 39.2.2.12 ПКУ (пп. 140.5.21 ПКУ). У разі збільшення фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду платника податків відповідно до вимог цього підпункту інші коригування, передбачені пп. 140.5.1 і 140.5.2 ПКУ щодо такої операції, не застосовують.
Обов’язок провести коригування фінансового результату до оподаткування, передбачене пп. 140.5.21 ПКУ, покладено на контролюючий орган, водночас сума цього коригування щодо такої операції підлягає зменшенню на суми коригувань, передбачених пп. 140.5.1 і 140.5.2 ПКУ, якщо платник податку самостійно вже застосував ці коригування щодо такої операції;
3) на суму 30 % вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт і послуг (крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ), реалізованих на користь (пп. 140.5.51 ПКУ):
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: