
ТОВ — платник ПДВ на загальній системі купує одну квартиру у двох осіб: 1) за договором про відступлення права вимоги за договором купівлі-продажу майнових прав. Договір купівлі-продажу був укладений між забудовником та первинним покупцем. ТОВ є новим покупцем. Первинний покупець відступає право вимоги новому покупцю із зобов’язанням сплати несплаченої частини вартості майнових прав забудовникові; 2) решта майнових прав на квартиру придбавається у забудовника. Який облік та оподаткування?
Майнові права на нерухомість можна вважати активом, бо очікується, що їх використання спричинить в майбутньому надходження економічних вигід у вигляді отримання квартири (п. 3 НП(С)БО 1). Проте немає однозначної позиції щодо того, у складі яких саме активів відображати придбані майнові права. З юридичного погляду, майнові права прирівняні до майна (речі) відповідно до ч. 1 ст. 190 ЦКУ.
На практиці майнові права відображають як виникнення:
1) дебіторської заборгованості, яка згодом погашається при отриманні нерухомості/послуг зі спорудження будівлі;
2) капітальних інвестицій у будівництво;
3) товару.
Позаяк за своєю суттю майнові права на об’єкт інвестування є правом на одержання у власність об’єкта інвестування в майбутньому (після прийняття об’єкта інвестування в експлуатацію), то вважаємо, що доречніше відображати придбані майнові права як дебіторську заборгованість.
В описаному випадку майнові права на один об’єкт (квартиру) придбаваються частково у двох юросіб — у самого забудовника та в іншої юрособи. Договір відступлення права вимоги за договором купівлі-продажу майнових прав у неоплаченій частині не змінює цієї ситуації з погляду підприємства-покупця, адже воно придбаває ці права вперше у забудовника.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: