
Юрособа уклала договір оренди землі з фізособою 20.09.2022. Проте держреєстрація права оренди відбулася щойно 02.12.2022. Чи повинна юрособа нараховувати орендну плату з дня підписання договору?
Отже, головне, що цікавить в описаній ситуації, — це сплата орендної плати до моменту державної реєстрації права оренди (речового права, обтяження) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРПНМ). Тобто йдеться про відлік часу для нарахування орендної плати, якщо між укладенням договору (його підписанням) та датою держреєстрації права оренди в ДРРПНМ минає чимало часу.
І маємо ситуацію, за якої договір оренди укладено, а орендодавець, який узяв на себе обов’язок з реєстрації речового права, вже користується земельною ділянкою або ні (що також можливо залежно від призначення земельної ділянки, періоду проведення посівних робіт чи збирання врожаю та багатьох інших чинників).
Утім, перш ніж звернутися до умов самого договору, які сторони погодили та прописали у ньому, наведемо правові норми, що безпосередньо регулюють порядок сплати орендної плати. Такий порядок безпосередньо пов’язаний із набранням чинності договором, який усе-таки залежить насамперед від держреєстрації права оренди в ДРРПНМ.
Порядок сплати орендної плати за законом
Отже, об’єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту держреєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом (ст. 17 Закону №161).
Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту держреєстрації такого права (ст. 19 Закону №161).
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону №161 розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПКУ).
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: