
Хвилею реформ у соцстрахівській системі виплеснуло ще одне питання: як оплачувати лікарняні працівникам, що мають кілька місць роботи? Тож пропонуємо розглянути його докладніше.
Передусім нагадаємо, що з 1 січня 2023 року приписи профільного Закону № 1105 наділяють ексклюзивним правом на нарахування та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності основного роботодавця:
З документа
Страхова виплата у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності).
Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
(ст. 22 Закону № 1105)
Однак власне граматичні конструкції, якими в цьому випадку оперує законодавець, дають змогу побачити певну “невинятковість” цього ексклюзиву.
Зокрема, однозначним є той факт, що в цих формулюваннях не має сліду від старої схеми – скільки маєш місць роботи зі сплатою соцвнесків, стільки маєш і соцвиплат.
Також зрозумілий ключовий посил – місць зайнятості може бути декілька (у т. ч. підприємницької), а лікарняний один.
Та аби все ж таки з’ясувати, як саме це має працювати в поєднанні на практиці, не зайвим буде ознайомитися з думкою контролерів.
Насамперед у ПФУ припускають, що можливо отримати лікарняні за неосновним місцем роботи, але лише “у порядку черги”:
З документа
<…> в словосполученні “надається за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (наймом)” використано сполучник “або”, який уживається на означення того, що з ряду перелічуваних предметів (явищ і т. ін.) можливий тільки один.
<…>
З урахуванням наведеного допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах призначається та надається застрахованим особам страхувальниками за основним місцем роботи (діяльності), і лише у разі не реалізації застрахованою особою права на таку допомогу вона надається за місцем роботи за сумісництвом (наймом).
(лист ПФУ від 16.01.2023 р. № 1468-1025/Я-03/8-2800/23)
При цьому, якщо працівник суміщає роботу в декількох роботодавців, він, знову ж таки, має обрати, до якого саме з них звернутися, і в обґрунтування свого звернення підтвердити невикористане право на лікарняний за основним місцем роботи:
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: