
До основних трудових прав працівників належить, зокрема, право на гідне ставлення з боку роботодавця (у тому числі приватного підприємця) та інших працівників. Це визначено в ч. 2 ст. 2 КЗпП. І для реалізації працівником цього права він може скористатися відповідними механізмами, указаними в КЗпП. Далі про це докладніше.
Ознаки мобінгу (цькування)
Поняття “мобінг (цькування)” з’явилося у трудовому законодавстві з 11 грудня минулого року завдяки змінам, унесеним Законом № 2759 до КЗпП.
У ч. 1 ст. 22 КЗпП вказано:
З документа
Мобінг (цькування) – систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.
Які правові наслідки й ризики принесли ці зміни для роботодавця та працівника?
Виходячи з наведеного вище формулювання, можна сказати, що мобінг може бути стосовно будь-якого найманого працівника – від рядового співробітника до директора, тобто незалежно від посади. При цьому “ініціаторами” мобінгу можуть бути як працівники, так і роботодавець.
Мобінг має на меті “приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків”. Але такі дії мають бути не разовими, а систематичними (повторюваними) тривалими умисними діями, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску.
Тобто разовий конфлікт між працівниками або між працівником і роботодавцем не є ознакою мобінгу. А от якщо такі випадки повторюються і при цьому працівник відчуває, що стосовно нього відбувається постійне цькування, то він може скористатися механізмом захисту своїх прав, передбаченим у ч. 5 ст. 22 КЗпП:
З документа
Особи, які вважають, що вони зазнали мобінгу (цькування), мають право звернутися із скаргою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та/або до суду.
Але насамперед йому слід подбати про доказову базу фактів цькування. Для цього слід звернути увагу на те, що в ч. 2 ст. 22 КЗпП визначено форми психологічного та економічного тиску, а саме:
– створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери (погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру та інші способи виведення працівника із психологічної рівноваги);
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: