Чи потрібно оновлювати на початку року документи з оплати праці, наприклад наказ про встановлення надбавок і доплат, наказ про преміювання?
(листи МОН та Мінекономіки)
Алла Головко, експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»
Нормативні документи не містять вимог щодо поновлення будь-яких наказів на початку календарного року. Але підкреслимо: тут усе залежить від формулювань наказу про встановлення тієї чи іншої виплати. Якщо в наказі:
- не зазначено термінів його дії, то цей наказ безстроковий і перевидавати його щороку не треба. Тобто термін дії наказу — до його скасування або до внесення в нього змін і доповнень;
- зазначено термін його дії, який спливає 31 грудня, то керівник установи, володіючи наявною інформацією про фонд оплати праці на новий бюджетний рік, повинен переглянути й видати нові накази про встановлення доплат і надбавок працівникам.
Втім, у запитанні читача не уточнено, про які доплати й надбавки йдеться: обов’язкові постійного характеру чи ті, що встановлюються за рішенням керівника в межах фонду оплати праці й не мають постійного характеру. А це має принципове значення. Розглянемо їх окремо.
Обов’язкові виплати постійного характеру (надбавка за вислугу років, надбавка за ранг тощо)
Певні категорії працівників бюджетної сфери мають право на гарантовані виплати. Тобто на такі, які виплачуються обов’язково і на постійній основі, при цьому не залежать від рішення керівника установи. Тому зазвичай накази про встановлення таких виплат не мають терміну дії.
Надбавка за вислугу років Найпоширенішим прикладом є надбавка за вислугу років. Її встановлення залежить виключно від відповідного стажу, який дає право на надбавку. Розмір надбавки встановлений законодавчо й не залежить від рішення керівника. При цьому вона має постійний характер. Тому в наказі про прийняття на роботу зазначається інформація про те, що працівник має право на надбавку (типова форма наказу про прийняття на роботу передбачає зазначення відповідної інформації), звісно, без зазначення терміну встановлення такої надбавки (терміну дії наказу). І тоді, звісно, з початком нового календарного року оновлювати наказ про встановлення надбавки за вислугу років не потрібно.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! В майбутньому оформлення підвищення розміру надбавки за вислугу років (при набутті відповідного стажу) залежить від порядку, прийнятого в установі.
Наприклад, МОН у листі від 17.07.2020 № 1/11-4769 описує такий варіант. Дані про стаж працівника заносяться бухгалтерією у програму нарахування зарплати. І зміна розміру надбавки за вислугу років у зв’язку з настанням дати зміни розміру надбавки відповідно до законодавства (3 роки стажу педагогічної роботи, 10 років, 20 років) здійснюється бухгалтерією автоматично з місяця, що настає за місяцем, коли виникло таке право відповідно до законодавства, тобто без видання наказу керівника. У цьому випадку обчислення відповідного стажу роботи може виконувати програма з нарахування зарплати (цими даними і керується бухгалтерія) або кадрова служба (і надавати в бухгалтерію відповідну доповідну записку).
Такий підхід (автоматичний, без видання наказу) можна застосовувати, адже, по-перше, кадрова служба повинна відстежувати, у кого з працівників у новому бюджетному році настане право на підвищення надбавки за вислугу років, і надавати відповідну інформацію до планового відділу / бухгалтерії з метою закладання необхідних коштів до кошторису установи на майбутній рік. По-друге, підвищення розміру надбавки не залежить від рішення керівника: працівник має право на надбавку у відповідному розмірі з огляду на вимоги законодавства (і керівник на це вплинути не може).
Втім, в установі може бути прийнятий інший порядок — з виданням наказу керівника про підвищення розміру надбавки за вислугу років, якщо ви вважаєте такий підхід зручнішим і зрозумілішим саме для вас.
<…>
Джерело: Бухгалтерія: БЮДЖЕТ – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: