
Підставою для стягнення коштів з ТОВ на користь держави є рішення суду про недійсність правочину. Водночас, якщо судове рішення прямо вказує на відсутність реального постачання товару, це унеможливлює стягнення з цього ТОВ майна чи коштів на користь держави*.
Контролюючі органи, визначені пп. 41.1.1 ПКУ, мають право, зокрема, звертатися до суду, зокрема подавати позови до підприємств, установ, організацій та фізосіб щодо визнання правочинів, що оспорюються, недійсними та застосування визначених законодавством заходів, пов’язаних із визнанням правочинів недійсними, а також щодо стягнення до доходу держави коштів, отриманих за нікчемними договорами (пп. 20.1.30 ПКУ).
* Постанова ВС від 25.07.2023 у справі №160/14095/21.
Коментоване нами судове рішення наочно демонструє, яким чином податкові органи можуть визнати договір недійсним і які наслідки це матиме для платника податків.
Так, у липні — жовтні 2016 року ТОВ «Ф» та ТОВ «Щ», перебуваючи у господарських відносинах, уклали договір купівлі-продажу соняшникової олії та оформили податкові накладні.
Проте 22.04.2017 суд виніс вирок про визнання керівника ТОВ «Ф» винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 205 ККУ. У вироку суд зазначив, що керівник ТОВ «Ф» як номінальний директор зареєстрував підприємство для прикриття діяльності третіх осіб, за допомогою якого від його імені складалися фіктивні господарські угоди та фіктивні первинні документи з метою прикриття незаконної діяльності, що полягала у незаконному формуванні податкового кредиту та заниженні сум ПДВ до сплати у бюджет кільком платникам податків.
Стаття 205 ККУ
1. Фіктивне підприємництво, тобто створення або придбання суб’єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона, —
карається штрафом від п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
2. Ті самі дії, якщо вони вчинені повторно або заподіяли велику матеріальну шкоду державі, банкові, кредитним установам, іншим юридичним особам або громадянам, —
караються штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 205 «Фіктивне підприємництво» ККУ
(виключена з 25.09.2019 Законом від 18.09.2019 №101-IX)
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: