
Незважаючи на війну, норми законодавства щодо виконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю ніхто не скасовував. І зараз роботодавцям саме час проаналізувати, чи не настав час перейматися прийняттям на роботу таких осіб, щоб не платити по закінченню року адміністративно-господарські санкції. Тим більше, що війна внесла свої корективи і в це питання. Тому давайте згадаємо, що таке «інвалідний» норматив, кого він стосується і як його розрахувати.
Стаття 19 Закону № 875* встановлює для підприємств та ФОП норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 % від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Якщо працює від 8 до 25 осіб, такий норматив встановлюється у кількості одного робочого місця.
* Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 № 875-ХІІ.
Тобто, щоб зрозуміти, чи повинен роботодавець виконувати «інвалідний» норматив, для початку необхідно визначити середньооблікову чисельність штатних працівників. А для цього, у свою чергу, треба знати, які категорії працівників братимуть участь у визначенні згаданого показника.
Середньооблікова кількість штатних працівників
В умовах воєнного часу багато працівників були мобілізовані, вступили до тероборони, перебувають у відпустках за власний рахунок, виїхали до інших міст або навіть країн. При цьому на їхні місця могли бути тимчасово прийняті нові співробітники. Кого враховувати у середньооблікову чисельність штатних працівників, а кого ні? Відповісти на це питання допоможе Інструкція № 286*.
* Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286.
У цьому документі необхідний показник називається середньооблікова кількість штатних працівників (СКШП). Його визначають:
<…>
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!