В світлі нещодавніх змін до податкового законодавства, контролери профільного відомства нагадали про застосування новацій у справлянні податку на прибуток – а саме про запровадження нових податкових різниць по операціях з нерезидентами.

Зокрема, віднині фінрезультат збільшують на суму витрат, понесених платником податків під час здійснення операцій із нерезидентами, якщо такі операції не мають ділової мети (пп. 140.5.15 ПКУ).

Зазначені положення  застосовуються до всіх операцій після набуття чинності Законом № 466 (тобто здійснених після 22 травня 2020 року) незалежно від дати укладення відповідного договору.

У відомстві зауважують – для цілей оподаткування вважається, що операція, здійснена з нерезидентами, не має розумної економічної причини (ділової мети), зокрема, але не виключно, якщо:

• головною ціллю або однією з головних цілей операції та/або її результатом є несплата (неповна сплата) суми податків та/або зменшення обсягу оподатковуваного прибутку платника податків;

• у зіставних умовах особа не була б готова придбати (продати) такі роботи (послуги), нематеріальні активи, інші предмети господарських операцій, відмінні від товарів, у непов’язаних осіб.

При цьому, обов’язок доведення обставин відсутності ділової мети покладається саме на контролюючий орган.

До речі, у листі від 04.06.2020 р. N 8939/7/99-00-07-02-01-07 до внесення змін до Деклараціїподатківці  рекомендували відображати цю нову різницю у будь-якому зручному рядку додатка РІ до Декларації, яким передбачено збільшення фінансового результату до оподаткування, із зазначенням цього факту у спеціальному полі декларації (графа «наявність доповнення»).

ІПК ДПСУ від 13.07.2020 р. № 2823/6/99-00-05-05-02-06/ІПК

Джерело: Інтерактивна бухгалтеріяне забудьте оформити передплату на улюблене видання!