
Чи завжди законними є дії представників податкової інспекції при проведенні перевірок? Як випливає з практики – ні. Право платника податків на оскарження прийнятих контролюючим органом рішень передбачено ст. 56 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Слід підкреслити, що предметом оскарження можуть бути тільки рішення податкового органу, оформлені податковими повідомленнями-рішеннями, але в жодному разі не акти податкової перевірки, що не мають обов’язкового характеру, а лише фіксують певні обставини, отже, вони не можуть самі по собі порушувати права і законні інтереси осіб. Разом з тим акти перевірок є важливими доказами у справі, оскільки містять мотиви прийнятого рішення, а тому правова оцінка рішення податкового органу неможлива без вивчення акта. Не можуть бути самостійним предметом оскарження також і дії, пов’язані зі складанням і підписанням відповідних рішень.
Крім рішень контролюючих органів, оскарженню також підлягають їх накази про проведення податкових перевірок. Правову позицію Вищого адміністративного суду України щодо можливості оскарження таких наказів викладено в інформаційному листі від 27.07.2010 № 1145/11/13-10.
Рішення і накази податкових органів може бути оскаржено в адміністративному та/або судовому порядку, при цьому адміністративне врегулювання спору вважається досудовим способом. Адміністративне оскарження рішень податкових органів полягає в поданні платником податків скарги до органу вищого рівня у системі податкових органів. Порядок і строки такого оскарження визначено ст. 56 ПКУ.
<…>
Джерело: Юрист&Закон – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: