Як потрібно вести бухгалтерський облік комунальних доріг в органах місцевого самоврядування? Який порядок нарахування амортизації на такі об’єкти обліку, як комунальні дороги?
ВІДПОВІДЬ: Поняття комунальних доріг узагалі нормативно не визначене. Тому спершу з’ясуймо, які дороги належать до комунальної власності та хто відповідає за їх утримання і ремонт.
Автомобільні дороги: види та категорії
Автомобільна дорога — це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів (абз. 2 ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 р. № 2862-IV, далі — Закон № 2862).
Вулиця — це автомобільна дорога, призначена для руху транспорту й пішоходів, прокладання наземних і підземних інженерних мереж у межах населених пунктів (абз. 4 ст. 1 цього Закону).
Автомобільні дороги згідно із ч. 1 ст. 5 Закону № 2862 поділяють на:
- автомобільні дороги загального користування;
- вулиці та дороги міст й інших населених пунктів;
- відомчі (технологічні) автомобільні дороги;
- автомобільні дороги на приватних територіях.
Автомобільні дороги загального користування включають автомобільні дороги державного та місцевого значення. Крім того, автомобільні дороги класифіковані на дороги:
- державного значення — на міжнародні, національні, регіональні й територіальні;
- місцевого значення — на обласні та районні (ст. 8 Закону № 2862).
Орган управління дорогами
Автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності й не підлягають приватизації (ч. 2 ст. 7 Закону № 2862).
Органами, що здійснюють управління автомобільними дорогами загального користування, є: Мінінфраструктури, Укравтодор, обласні держадміністрації (ст. 10 Закону № 2862).
До повноважень обласних держадміністрацій належить і забезпечення фінансування та розвитку мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення, а також автомобільних доріг загального користування державного значення за наявності відповідного рішення обласної ради (п. 8 ч. 1 ст. 12 Закону № 2862).
Вулиці та дороги міст й інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування та є комунальною власністю. Їх поділяють на: магістральні дороги, магістральні вулиці загальноміського значення, магістральні вулиці районного значення, а також вулиці й дороги місцевого значення (ч. 1 і ч. 3 ст. 16 Закону № 2862).
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: