Публикуется мовою оригіналу
Бізнес пропонують захистити від безпідставних перевірок: законопроект
У Верховній Раді зареєстровано законопроект щодо належного захисту законних інтересів суб’єктів господарювання під час державного нагляду
7 лютого 2017 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект №6042 «Про внесення змін до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (щодо належного захисту законних інтересів суб’єктів господарювання під час державного нагляду).
Причини внесення змін
Як зауважує автор законопроект у пояснювальній записці, ситуація, пов’язана з проведенням позапланових заходів нагляду (контролю) у господарській діяльності, останнім часом загострюється. З боку госпсуб’єктів (особливо малого бізнесу) збільшились скарги на безпідставні позапланові перевірки.
Крім того, Закон №877-V містить прогалини, що надають можливості для зловживань контролерами. Наприклад, відмова надати посвідчення (направлення) на перевірку є підставою для недопуску посадових осіб до перевірки, а в той же час надання посвідчення (направлення), що складене з недоліками, такою підставою не вважається.
Інші окремі положення Закону також надають посадовим особам контролюючих органів можливості для проведення позапланових заходів нагляду (контролю) без достатніх на те підстав. Такі положення потребують приведення у відповідність до основних засад та принципів господарського законодавства.
Що пропонується
Метою законопроекту є встановлення більш чітких правил для проведення позапланових заходів контролю (нагляду) та надання додаткових можливостей госпсуб’єктам у сфері спонукання (зобов’язання) посадових осіб контролюючих органів виконувати обов’язкові вимоги закону.
Законопроектом, зокрема, пропонується:
1) Встановити, що підстава для проведення позапланового заходу контролю (нагляду) – це положення чинного закону, що надає повноваження для проведення такого заходу.
2) Визначити, що у разі, якщо позаплановий захід потребує погодження відповідного центрального органу виконавчої влади, документ про таке погодження посадові особи контролюючого органу повинні пред’явити одночасно з посвідченням (направленням) на перевірку.
3) Врегулювати, що підставою для недопуску посадових осіб контролюючих органів до позапланових заходів контролю (нагляду) є не лише ненадання відповідних документів, але й якщо один з таких документів – посвідчення (направлення) на перевірку – не має всіх передбачених законом відомостей.
Источник: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Пропонується знову переглянути законодавство щодо визначення мінімальної зарплати
У Верховній Раді зареєстровано проект Закону № 6038 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення прав працюючих громадян”.
Автор законопроекту стверджує, що 6 грудня 2016 року Верховна Рада України з грубим порушенням Регламенту прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (№1774-VIII від 06.12.2016), яким, зокрема, внесла зміни до Кодексу законів про працю України та закону «Про оплату праці».
Ініціатива Уряду щодо давно назрілого наближення розміру мінімальної заробітної плати до сучасних економічно-фінансових реалій та потреба наповнення соціальних фондів для забезпечення незахищених верств населення є досить добрим наміром, але при прийнятті цього Закону Уряд вибірково замінив категорію мінімальної заробітної плати, яка була ключовим соціальним стандартом у формуванні усієї системи оплати праці, на категорію прожиткового мінімуму, зокрема – щодо визначення розміру заробітної плати працівників державних органів.
Уряд не звернув увагу на те, що мінімальна заробітна плата була державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників (стаття 95 КЗпП, стаття 3 Закону України «Про оплату праці»), за будь-якої системи оплати праці (згідно доповнення у прийнятому Законі).
Як зазначалось у зауваження Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради України, така вимога випливає з положень Конвенції Міжнародної організації праці № 131 «Про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються», ратифікованої Україною 19.10.2005 р., яка зобов’язує створити систему встановлення мінімальної заробітної плати, яка охоплювала б усі групи найманих працівників. І у першій доповіді про застосування цієї Конвенції Україна повинна була перерахувати всі групи найманих працівників, які можуть не бути охопленими виконанням цієї статті, указуючи причини цього, і повідомляти в подальших звітах про стан свого законодавства й практики щодо неохоплених груп (стаття 1). При цьому у Конвенції визначені фактори, які потрібно враховувати під час визначення рівня мінімальної заробітної плати. Серед них, окрім прожиткового мінімуму, – загальний рівень заробітної плати в країні, виплати з соціального забезпечення та порівняльний життєвий рівень інших соціальних груп (стаття 3).
Тому Уряд мав вдосконалити систему оплати праці шляхом перегляду співвідношення між розмірами заробітної плати відповідних категорій працівників, а не вибіркової відмови від законодавчо встановленого мінімального розміру заробітної плати як вихідного параметру визначення заробітної плати для всіх працівників.
Внаслідок введення в дію Закону відбулося штучне обмеження розмірів заробітних плат, які прив’язувалися до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, погіршився рівень життя та соціальної захищеності населення, відбувається його подальше зубожіння.
Джерело: Бухгалтер911 – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Уряд зменшив соцнормативи на опалення
Уряд переглянув соціальні нормативи використання:
- теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та / або квартирними приладами обліку: з 0,0548 Гкал до 0,0431 Гкал на 1кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
- електричної енергії для індивідуального опалення: з 65 кВт·г до 51 кВт·г на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період;
- природного газу для індивідуального опалення: з 5,5 куб. метра до 5,0 куб. метра на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період.
Також, переглянуті коригуючі коефіцієнти для розрахунку розміру витрат електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення у багатоповерхових будинках.
Слід зазначити, що відповідне рішення Уряду не передбачає здійснення перерахунку розмірів діючих розмірів субсидій, оскільки набирає чинності з 1 травня 2017 року.
Постанова КМУ від 06.02.2017 р. № 51
Автор: Я – Бухгалтер
Cтроки подання декларації з податку на прибуток пропонують подовжити
На думку членів податкового комітету Громадської ради при ДФС, необхідно подовжити строки подання декларації з податку на прибуток, оскільки вона подається разом з фінансовою звітністю
9 лютого за ініціативи Податкового комітету Громадської ради при ДФСУ та Комітету з питань податкової політики Громадської ради при Мінфіні відбулося спільне засідання, участь у якому також взяли фахівці ДФС.
Під час засідання наголошувалося на важливості продовження практики здійснення конструктивного діалогу між органами державної влади та громадськістю для розв’язання нагальних питань, які турбують бізнес, та пошуку консенсусних рішень у напрямі реформування податкового законодавства.
Для ефективного вирішення проблемних питань та пошуку компромісних рішень учасники зустрічі домовилися про створення робочих груп, до складу яких увійдуть представники ДФС, Мінфіну та Громадських рад відомств.
Представники комітетів обговорили питання застосування стандартів бухгалтерського обліку стосовно складання фінансової звітності.
Активне обговорення викликало питання функціонування податкової міліції. Так, зокрема, зазначалося, що протягом двох тижнів буде розроблено концепцію створення фінансової поліції. Над цим завданням сьогодні працюють представники робочої групи, яка створена за дорученням Кабінету Міністрів України. У свою чергу Голова Громадської ради при ДФС Дмитро Олексієнко запропонував включити до складу робочої групи представників Громадської ради при ДФС для забезпечення врахування думки громадськості.
Під час зустрічі також розглядалися питання оподаткування податком на прибуток. Зокрема, на думку членів податкового комітету ГР при ДФС необхідно подовжити строки подання декларації з податку на прибуток, оскільки вона подається разом з фінансовою звітністю. Своєю чергою, представники ДФС зазначили, що вирішити це питання можна шляхом внесення змін до Податкового кодексу України. За результатами обговорення було вирішено надіслати відповідне звернення Міністерству фінансів України.
Крім того, представники громадськості звернули увагу на відсутність виданих Мінфіном узагальнюючих податкових консультацій, що негативно впливає на роботу бізнесу.
За ініціативою громадськості також буде створена робоча група, члени якої планують долучитися до розробки нормативних актів щодо ефективної імплементації законодавчих змін, які набули чинності з 1 січня поточного року. До складу робочої групи увійдуть представники обох відомств та їх громадських рад.
Під час засідання також розглядалися питання трансфертного ціноутворення, зокрема, громадськість закликали долучитися до обговорення проекту закону по ТЦО, оподаткування акцизним податком, порядку реєстрації податкових накладних тощо.
Источник: Дебет-Кредит – не забудьте оформить подписку на любимое издание!
Ставки місцевих податків і зборів для м. Києва на 2017 рік
Розглянемо, які ставки єдиного податку, плати за землю, податку на нерухомість, транспортного податку, а також туристичного збору та збору за місця для паркування встановлено для киян у 2017 році
Згідно з рішенням Київської міської ради від 23.06.2011 р. №242/5629 (зі змінами, внесеними рішенням КМР від 22.12.2016 р. №791/1795, чинні з 31.12.2016 р.) для м. Києва наразі встановлено такі ставки місцеві податки та зборів.
Єдиний податок
Єдиний податок для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування та віднесені до I та II групи платників єдиного податку, встановлено у такому розмірі:
- для I групи – 10% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (тобто 160 грн);
- для II групи – 20% розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (тобто 640 грн).
Податок на майно
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у відсотках до розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року (3200 грн), за 1 кв. метр бази оподаткування.
Ставки податку для об’єктів житлової нерухомості для усіх місць розташування (зональності) встановлено у таких розмірах:
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Як правильно відзвітувати при зміні спрощеної системи оподаткування на загальну
ДФС у Львівській області розглянула практичне питання звітування підприємства при зміні системи оподаткування: якщо підприємство з 1 жовтня 2016 року перейшло на загальну систему оподаткування. Коли слід подати декларацію з податку на прибуток підприємств?
Спеціалісти ДФС зазначають, що суб’єкти господарювання, які перейшли на загальну систему оподаткування, сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації за річний податковий період, який для них починається з дати переходу на загальну систему та закінчується 31 грудня того самого року.
Таким чином, під час декларування податку на прибуток за 2016 рік у разі переходу на загальну систему оподаткування з 01.10.2016 фінансовий результат до оподаткування визначають за правилами бухгалтерського обліку за період з 01.10.2016 по 31.12.2016. Крім цього, суб’єкт господарювання має подати фінансову звітність за 2016 рік.
За матеріалами офіційного порталу ДФС
Автор: Я – Бухгалтер
Як призначають лікарняні та декретні внутрішнім сумісникам
Фонд соцстраху з тимчасової втрати працездатності у своєму листі (від 17.01.2017 р. № 5.2-28-65) звернув увагу на необхідні документів, які є підставою для призначення лікарняних та декретних працівникам — внутрішнім сумісникам.
Спеціалісти Фонду дійшли висновку, що страхові виплати та оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюються на підставі копії виданого в установленому порядку листка непрацездатності, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою за основним місцем роботи, та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи. Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.
У такому разі сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, в період розрахунку за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
Норми Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266 не відрізняють окремо внутрішнє та зовнішнє сумісництво.
У разі, якщо застрахована особа на момент настання страхового випадку працює в одній установі за основним місцем роботи та як сумісник, обчислення середньої заробітної плати здійснюється страхувальником окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом.
При цьому чинним законодавством передбачена наявність:
- копії листка непрацездатності;
- довідки про заробітну плату за основним місцем роботи незалежно від того, один роботодавець у працівника чи різні.
На зворотньому боці оригіналу листка непрацездатності вноситься запис про розрахунок матеріального забезпечення за основним місцем роботи, а на зворотньому боці його копії — про розрахунок матеріального забезпечення за місцем роботи за сумісництвом.
Автор: Я – Бухгалтер
Новые трудовые штрафы применяются за нарушения, совершенные с 2017 года
Штрафы за нарушение законодательства о труде, предусмотренные ст. 265 КЗоТ, напрямую зависят от размера минзарплаты на момент выявления нарушения, которая в 2017 году увеличилась в два раза — до 3200 грн.
Однако имеем не только увеличение штрафов, но и с 1 января 2017 года в ст. 265 КЗоТ добавили еще 2 штрафа:
- за недопуск к проведению проверки по вопросам соблюдения законодательства о труде, создание препятствий в ее проведении — 3-кратный размер минзарплаты — 9600 грн;
- если после недопуска к проверке контролеры обнаружили фактический допуск к работе без оформления (или оформление неполной занятости в случае работы полный время) — 100-кратный размер минзарплаты — 320 000 грн.
Однако штрафные санкции могут быть применены за правонарушения, совершенные после вступления в силу изменений, внесенных в ст. 265 КЗоТ, или правонарушения, которые совершены ранее, но являются длящимися.
Данный вывод содержит письмо Гоструда от 04.01.2017 г. № 57/4.1/4.1-ДП-17.
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Парламент спростив процедуру отримання права на спеціальне водокористування
Верховная Рада Украины поддержала во втором чтении законопроект №3323 “О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины, которые регулируют отношения, связанные с получением документов разрешительного характера (по специальному водопользованию)”. За документ со второго раза проголосовали 233 парламентария (сначала 220), передает корреспондент РБК-Украина.
Так, целью проекта закона является дерегуляция и развитие предпринимательства, улучшение условий ведения бизнеса путем устранения чрезмерной нагрузки при оформлении права на осуществление специального водопользования и приведения процедуры оформления указанного права с требованиями закона “Об административных услугах”.
В частности, законом устанавливается единый срок действия такого права длительностью 6 лет вместо текущих краткосрочных на 3 года и долгосрочных на 25 лет.
Также предусматривается сокращение перечня документов, которые подаются для оформления права специального водопользования, определив их исчерпывающий перечень.
Джерело: Бухгалтер911 – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Коллективные договоры должны быть пересмотрены до марта 2017 года
Коллективные договоры обязательно должны соответствовать нормам трудового законодательства Украины, а также положениям Генерального соглашения на 2016–2017 годы, отраслевых соглашений, территориального соглашения по регулированию социально-экономических вопросов.
На сегодняшний день в связи с изменениями в трудовом законодательстве возникла необходимость пересмотра договоренностей между коллективом и администрацией. Это обусловлено новой методологией исчисления заработной платы.
Специалисты управления Гоструда рекомендуют заключить коллективные договоры на следующий период не позднее марта 2017 года.
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Господарська діяльність в зоні АТО: нові законопроекти
На сайті Верховної Ради оприлюднено низку законопроектів, які стосуються регулювання господарської діяльності в зоні АТО. Зокрема, народні депутати пропонують до розгляду такі новації:
– внесення змін до ЦКУ та ГКУ України щодо виконання зобов’язань, змін до Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” щодо відповідних визначень, а також до Закону України “Про торгово-промислові палати в Україні” щодо видачі сертифікатів про форс-мажорні обставини (законопроект № 6029 від 03.02.2017 р. “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей виконання кредитних зобов’язань на тимчасово неконтрольованих територіях Донецької та Луганської областей”);
– на період дії Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, сума основної заборгованості (її частини), а також суми, пені, процентів та/або штрафів, нараховані на основну суму заборгованості (її частину) визнаються безнадійною заборгованістю, у разі якщо боржник відповідно до зазначеного Закону належить до категорії суб’єктів господарювання, які втратили можливість здійснення господарської діяльності на тимчасово неконтрольованих територіях, а також якщо прострочення погашення такої заборгованості (її частини) становить понад 360 днів (законопроект № 6030 від 03.02.2017 р. “Про внесення змін до підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо безнадійної заборгованості суб’єктів господарювання, які втратили можливість здійснення господарської діяльності на тимчасово неконтрольованих територіях”);
– коригування формулювань п. 38 підрозд. 10 розд.ХХ ПКУ, який стосується звільнення від оподаткування податком на нерухоме майно нерухомості, що розташовані в населених пунктах на тимчасово окупованій території та/або на лінії зіткнення; плати за землю за земельні ділянки на цій території; єдиним податком земельних ділянкок на цій території, які перебувають у власності та/або користуванні платників єдиного податку четвертої групи (законопроект № 5649-1 від 01.02.2017 р. “Про внесення змін до пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості місцевих бюджетів населених пунктів на лінії зіткнення”).
Нагадаємо, що Закон № 1797 вніс низку важливих змін до порядку взаємовідносин контролюючих органів та платників податків, які опинилися на території, де проводилася так звана АТО. Зокрема, згідно з п. 38.2 підрозд. 10 розд.ХХ ПКУ призупиняються: нарахування штрафних санкцій (пені) за непогашені податкові зобов’язання, що виникли станом на 14.04.2014 р.; виписування податкових вимог, відкликання податкових вимог та повідомлень-рішень. Крім того, запроваджується низка пільг щодо сплати деяких податків, а також декларується вимога до місцевих бюджетів зарахувати як переплати вже сплачені такі податки.
Це має викликати сильне навантаження на місцеві бюджети, які до 2017 року поповнювались завдяки стягненню саме тих податків, від сплати яких тепер суб’єкти господарювання на непідконтрольній території звільнені.
Джерело: Бухгалтерия
Подписаться на рассылку свежих новостей
[mc4wp_form id=”5921″]