Публікується мовою оригіналу
Приклади розрахунку податків із зарплати у 2017 році
Приклад 1. Працівникові нараховані за повний відпрацьований місяць 3200 грн. Податкова соціальна пільга до такої заробітної плати не застосовується, оскільки вона більша за граничний розмір доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу 2240 грн.).
Нарахування на заробітну плату складуть 1328 грн.:
- Рахуємо податок на доходи фізичних осіб:3200Х 18% (ставка податку на доходи фізичних осіб) = 576 грн.
- Рахуємо військовий збір: 3200 Х 1,5% (ставка військового збору) = 48 грн.
- Рахуємо єдиний внесок: 3200 Х 22 % (ставка ЄСВ) = 704 грн.
Утримання – 624 грн.
До виплати працівникові – 2576 грн.
Приклад 2. Працівникові (самотня мати, яка виховує двох неповнолітніх дітей) нараховані за повний відпрацьований місяць 3200 грн. Вона повідомила в заяві роботодавцю про те, що має право на підвищену 150%-ову податкову соціальну пільгу згідно пп. а) п.п. 169.1.3 п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України), та додала відповідні документи. При визначенні граничного рівня доходу, який у даному випадку дає право на отримання податкової соціальної пільги слід керуватисьабз.2 п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, згідно якого граничний розмір доходу для самотньої матері, визначається як добуток суми у 2240 грн. та відповідної кількості дітей. Отже, для самотньої матері розрахункова межа для нарахування ПСП складатиме 4480 грн. (2240 Х на 2), а податкова соціальна пільга складатиме 2400 грн. (1200 Х 2)
Нарахування на заробітну плату одинокої матері становлять 896 грн.:
Бухгалтер.com.ua
Имеют ли право контролирующие органы требовать обязательного начисления минимальной заработной платы и удержания с нее налогов и сборов
Поскольку минимальная заработная плата является государственной социальной гарантией, обязательной на всей территории Украины для предприятий всех форм собственности и хозяйствования, то контролирующие органы имеют право осуществлять контроль за ее начислением, удержанием из ее размера налога на доходы физических лиц.
Ст. 35 Закона Украины от 24.03.95 г. № 108/95-ВР “Об оплате труда” предусмотрено, что контроль за соблюдением законодательства об оплате труда осуществляют:
- центральный орган исполнительной власти, реализующий государственную политику по вопросам надзора и контроля за соблюдением законодательства о труде (Гоструда);
- органы доходов и сборов.
Согласно п. 75.1 НКУ, контролирующие органы имеют право проводить камеральные, документальные (плановые или внеплановые; выездные или невыездные) и фактические проверки.
Согласно п. 80.1 и п. 80.2.7 НКУ в случае наличия (получения в установленном законодательством порядке) информации об использовании труда наемных лиц без надлежащего оформления трудовых отношений и выплаты работодателями доходов в виде заработной платы без уплаты налогов в бюджет контролирующие органы осуществляют фактическую проверку без предупреждения налогоплательщика.
Ответ приведен в Базе знаний “ЗIР”, подкатегория 103.26.
Со своей стороны отметим, что должностные лица органов местного самоуправления, являющиеся инспекторам труда, также получили полномочия на проверки субъектов хозяйствования, имеющих наемных работников, по осуществлению государственного контроля за соблюдением законодательства о труде и занятости населения.
С другой стороны, минимальная заработная плата является государственной социальной гарантией за полный отработанный месяц, а за работу в условиях неполного рабочего времени (неполный рабочий день, неполная рабочая неделя) заработная плата начисляется и выплачивается пропорционально фактически отработанному рабочему времени.
При этом, однако, единый социальный взнос уплачивается с полной суммы минимальной зарплаты, если фактически было отработано неполное рабочее время.
Аверс-Бухгалтерия
За якими таблицями Звіту з ЄСВ звітують підприємці у 2017 році
Форми та строки подання Звіту з ЄСВ фізособами-підприємцями, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування, передбачено р. III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435 (далі — Порядок).
Так, ці особи формують і подають до контролюючих органів Звіт з ЄСВ самі за себе раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт подається за формою № 5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми «початкова».
Граничний строк подання Звіту за 2016 рік — 9 лютого 2017 року.
Фізособи-підприємці, котрі обрали спрощену систему оподаткування, формують і подають самі за себе до контролюючих органів Звіт з ЄСВ згідно з таблицею 2 додатка 5 до Порядку.
Фізособи-підприємці, що перебувають на загальній системі оподаткування, самі за себе формують і подають до контролюючих органів Звіт з ЄСВ згідно з таблицею 1 додатка 5 до Порядку.
Фізичні особи — підприємці, які протягом звітного року змінювали систему оподаткування, формують і подають до контролюючих органів Звіт з ЄСВ із наявним титульним аркушем, що включає 2 таблиці: таблицю 1 та таблицю 2 додатка 5 до Порядку.
Зауважимо, що відповідальним за правильність і достовірність заповнення Звіту є страхувальник. Звіт, складений із порушенням, вважається таким, що не подавався.
Як указує ГУ ДФС у Тернопільській області, про це йдеться в листі ДФСУ від 25.01.2017 р. № 1592/7/99-99-13-02-01-17.
Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Чи може ФОП бути притягнений до адмінвідповідальності як посадова особа
Фахівці ДФСУ розглянули таке питання: чи вважається ФОП посадовою особою для цілей притягнення до адміністративної відповідальності?
Як пояснили контролери, ФОП може бути визнаний службовою особою (посадовою особою) лише тоді, коли такий громадянин на умовах трудового договору наймає працівників для сприяння йому в провадженні підприємницької діяльності. За таких обставин він набуває організаційно-розпорядчих повноважень стосовно найманих працівників (право ставити перед ними певні завдання, визначати розмір заробітної плати, розпорядок робочого дня, застосовувати дисциплінарні стягнення тощо).
Водночас податківці навели перелік статей КУпАП, якими передбачена адміністративна відповідальність саме фізичних осіб — підприємців (тобто тих статей, за якими підприємці можуть бути притягнені до відповідальності незалежно від наявності найманих працівників):
- ст. 1621(ухилення від повернення виручки в іноземній валюті);
- ст. 1622(незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків);
- ст. 1634(порушення порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і подання відомостей про виплачені доходи);
- ст. 16315(порушення порядку проведення готівкових розрахунків і розрахунків із використанням електронних платіжних засобів за товари (послуги));
- ст. 1651(порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування й загальнообов’язкове державне пенсійне страхування).
Окрім того, за порушення ст. 1651 КУпАП до адміністративної відповідальності притягуються особи, які провадять незалежну професійну діяльність.
Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Каким образом можно исправить ошибки в отчетности по производству и обороту спирта, алкогольных напитков и табачных изделий
Приказом Минфина от 11.02.2016 г. № 49 “Об утверждении форм отчетов по производству и обороту спирта, алкогольных напитков и табачных изделий и порядков их заполнения” не предусмотрен механизм исправления ошибок в данной отчетности.
Однако налогоплательщик, в случае выявления ошибки в отчете, может обратиться в орган ГФС в письменном виде с обоснованием обстоятельств ошибочно представленной отчетности и просьбой ее непризнания, а также повторно сформировать и представить такой отчет с исправленными показателями.
Но все равно для такого налогоплательщика предусмотрен штраф в размере 17 000 грн. согласно ст. 17 Закона Украины от 19.12.95 г. № 481/95-ВР “О государственном регулировании производства и оборота спирта этилового, коньячного и плодового, алкогольных напитков и табачных изделий” (База знаний “ЗIР”, подкатегория 115.05).
Добавим, что штраф может быть наложен только на производителей спирта, алкогольных напитков и табачных изделий, а также оптовиков. Розничных торговцев это не касается. Соответствующие изменения внесены Законом Украины от 20.12.2016 г. № 1791-VIII в ст. 16 Закона № 481/95. На это также обращает внимание ГФС в другом своем разъяснении (База знаний “ЗIР”, подкатегория 115.06).
Аверс-Бухгалтерия
Чи нараховується штраф і пеня в разі самостійного виявлення факту заниження податкового зобов’язання та доплати митних платежів
ДФС у підкатегорії 210.08 системи «ЗІР»повідомила: у разі самостійного виявлення факту заниження податкового зобов’язання платник податків повинен:
- здійснити доплату митних платежів, штрафу в розмірі 3% від суми податкового зобов’язання та пені (у випадках, визначених законодавством);
- подати до органу ДФС, що здійснював випуск товарів у вільний обіг на митну територію України, уточнюючий розрахунок і заяву щодо складання посадовою особою такого органу аркуша коригування.
Порядок оформлення аркуша коригування затверджено наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 р. № 1145.
Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Типичные ошибки при работе с РРО
При использовании РРО кассир из-за невнимательности либо отсутствия знаний может допустить ошибки. Специфика этих ошибок в том, что неверные действия кассира отражаются в расчетных документах и отчетных чеках, фиксируются в фискальной памяти РРО и передаются по каналам связи контролирующим органам. Поэтому исправить ошибки задним числом невозможно. Кроме того, они приводят к начислению внушительных штрафных санкций при проверках. В этой консультации расскажем, как исправлять наиболее часто встречающиеся ошибки при работе с РРО.
В фискальном чеке отсутствуют отдельные обязательные реквизиты
Когда возникает ошибка: в процессе предварительного программирования (перед началом работы с РРО).
К чему приводит ошибка: если в расчетном документе отсутствует хотя бы один обязательный реквизит, то документ не признается расчетным.
Последствия ошибки: согласно п. 1 ст. 17 Закона № 265 в случае установления на протяжении календарного года в ходе проверки, в частности, факта нераспечатывания расчетного документа, подтверждающего выполнение расчетной операции, применяются штрафные санкции:
- за нарушение, совершенное впервые, – в размере 1 грн.;
- каждое последующее нарушение в течение календарного года – 100 % стоимости товаров (услуг), проданных с нарушениями.
Кроме того, в соответствии со ст. 26 Закона № 265 за нарушение требований этого Закона должностные лица СХ привлекаются к административной ответственности, установленной ст. 1551 КУоАП.
Как исправить ошибку: правильно запрограммировать РРО. Однако надо учесть, что уже напечатанные чеки исправить невозможно и штраф здесь неизбежен.
Обратите внимание: по мнению налоговиков, норма п. 1 ст. 17 Закона № 265 устанавливает виды нарушений, которые могут повторяться в течение длительного периода деятельности СХ, то есть могут быть однотипными, но отдельными нарушениями, а не одним длящимся нарушением. Поэтому штраф в размере 1 грн. применяется только к первому нарушению.
Баланс
Выйти из тени: как легализовать зарплаты в конвертах
Государственная фискальная служба взялась вывести из тени зарплаты в конверте. Первый шаг сделали в самом конце 2014 года, приняв изменения в ст. 24 и 265 КЗоТ Украины. Тогда было введено обязательное уведомления налоговой инспекции о приеме сотрудников и введены штрафы за сокрытие трудовых отношений и выплату серых зарплат.
Немного позже была попытка найти компромисс с бизнесом. Ставку ЕСВ снизили до 22% в надежде на то, что предприятия и предприниматели частично выведут заработные платы из тени. Результат реформы правительство не удовлетворил.
Минимальная зарплата 3200 и новый репрессивный орган
Исправить ситуацию со сниженной ставкой ЕСВ решили с помощью беспрецедентного повышения минимальной заработной платы. Фактически с 2017 года бизнесу вменили новую налоговую нагрузку по зарплатным налогам. Если раньше “налоговая стоимость” одного оформленного сотрудника составляла 600-700 грн, то сегодня она превышает 1300 грн в месяц.
В конце декабря президент Петр Порошенко подписал закон №1774-VIII, согласно которому вводится новый штраф за недопуск инспекторов труда к проверке предприятия или предпринимателя в размере 100 минимальных заработных плат, что составляет 320 000 грн. Требование вступило в силу с 1 января.
Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Держпраці розповіла про нові трудові штрафи
Фінансова відповідальність
Держпраці в листі від 04.01.2017 р. №54/4.1/4.1-ДП-17 привела види штрафів за порушення трудового законодавства, які затверджені ст. 265 КЗпП та чинні на сьогодні. За ст. 265 КЗпП передбачена відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців у вигляді штрафу в разі:
- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків– у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (у 2017 році – 96 000 грн);
- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі– у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (у 2017 році – 9 600 грн);
- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці– у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (у 2017 році – 32 000 грн);
- недотримання встановлених законом гарантій та пільг мобілізованим працівникам– у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (у 2017 році – 32 000 грн);
- недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (у 2017 році –9600 грн);
- недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю для виявлення неоформлених трудових відносин, – у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (у 2017 році – 320 000 грн);
- порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим – сьомим цієї частини, – у розмірі мінімальної заробітної плати (у 2017 році – 3 200 грн).
Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
ДФС збирається контролювати нарахування зарплат, не нижчих за мінімальну
Податківці в ЗІР (категорія 103.26) нагадали що у зв’язку з тим, що мінімальна зарплата є державною соціальною гарантією (ст. 3-1 Закону про оплату праці), обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.
При цьому за ст. 35 Закону про оплату праці контроль за додержанням законодавства про оплату праці можуть здійснювати й податківці (“Контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснюють… органи доходів і зборів”).
Ґрунтуючись на цих нормах, податківці вважають, що вони мають право здійснювати контроль за нарахуванням зарплати, утриманням з її розміру ПДФО.
Яким чином вони будуть проводити перевірки з цього приводу?
За загальними правилами відповідно до п. 75.1 ПКУ контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Але за п. 80.1 та пп. 80.2.7 ПКУ за наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету контролюючі органи здійснюють фактичну перевірку без попередження платника податків (особи).
Тож, як саме будуть проводитися податкові перевірки у такому разі, залежатиме від виду порушення роботодавців.
Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Подписаться на рассылку свежих новостей
[mc4wp_form id=”5921″]