Основне за тиждень, що минув
(26-31.12.2016)
Публікується мовою оригіналу
Новації січня: що і для кого зміниться
15 важливих змін і подій, які очікують українців у січні 2017 року.
1) Найважливіше з 1 січня – новий розмір мінімальної зарплати та усіх показників, що з нею пов’язані, податкова реформа та реформа оплати праці;
2) Нові розміри посадових окладів за ЄТС;
3) Індексація заробітної плати у грудні 2016 року та січні 2017 року;
4) Cтартує компанія декларування доходів за 2016 рік;
5) Для бюджетників змінюються правила ведення бухобліку;
6) Нормативна грошова оцінка земель – за новим Порядком;
7) З 1 січня 2017 року запроваджується держрегулювання цін на ліки;
8) Новий статус первинних документів та зміни у експорті послуг;
9) Перевірки бізнесу по-новому;
10) З 2017 року скасовано радянські санітарні норми;
11) Запрацює автоматизована система виконавчого провадження;
12) 5 січня набирають чинності порядки надання інформації ДФС та Пенсійним фондом на запити органів державної виконавчої служби та приватних виконавців;
13) Електронний цифровий підпис в ID-паспорті: 6 січня набирає чинності постанова КМУ;
14) Звітність у січні 2017 року;
15) І насамкінець… Нагадуємо, що у січні будемо мати 11 вихідних з урахуванням новорічних та різдвяних свят.
Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
12 важливих змін у правилах подання податкової звітності в 2017 році
Законопроектом № 5368, серед іншого, змінено правила подання податкової та фінансової звітності до органів ДФС. Загалом ми нарахували 12 змін.
Зміна 1. Змінено поняття «податкова декларація», яке міститься у п. 46.1 ПКУ.
З 01.01.2017 р. Звіт про суми податкових пільг стає податковою декларацією, із відповідними наслідками.
Зміна 2. З 1 січня 2017 року платники податку на прибуток – малі підприємства подаватимуть разом із квартальною податковою декларацією квартальну фінзвітність (звичайно ж, якщо у них звітний період – квартал).
Зміна 3. Платники податку на прибуток – виробники сільськогосподарської продукції, які обрали річний податковий (звітний) період відповідно до пп. 137.4.1 ПКУ, складають та подають з відповідною податковою декларацією фінансову звітність:
- за перше півріччя минулого звітного року,
- за минулий звітний рік;
- за перше півріччя поточного звітного року.
Зміна 4. Неприбуткові організації разом із поданням Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації подаватимуть річну фінансову звітність.
Зміна 5. З 2017 року невід’ємною частиною податкової декларації з податку на прибуток (Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації) стає фінансова звітність.
Зміна 6. Прибрано неточність у п. 46.4 ПКУ щодо подачі разом з податковою декларацією доповнення у разі, якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації збільшує або зменшує його податкові зобов’язання.
Зміна 7. Змінено обов’язкові реквізити податкової декларації.
Зміна 8. Починаючи з 2017 року “єдинники” (як фізособи, так і юрособи), що не мають показників або об’єктів, які підлягають декларуванню (оподаткуванню), не зобов’язані подавати декларації з єдиного податку.
Зміна 9. При поданні податкової звітності у 2017 році в електронній формі засобами електронного зв’язку єдиною підставою для відмови у прийнятті такої декларації є недійсність ЕЦП такого платника податків (у тому числі, але не виключно, у зв’язку із закінченням строку дії сертифіката відкритого ключа), за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа і надана у форматі, доступному для її технічної обробки.
Зміна 10. Контролюючий орган з 2017 року не матиме право розривати договір про визнання електронних документів в односторонньому порядку.
Зміна 11. Автоматизована система “Єдине вікно подання електронної звітності” більше не працюватиме?
Зміна 12. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до декларації з податку на прибуток за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до ст. 39 ПКУ штраф у розмірі 3% не буде застосовуватися, якщо такий уточнюючий розрахунок подається у строк не пізніше 1 травня року, наступного за звітним.
Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Президент підписав Державний бюджет України на 2017 рік
Президент Петро Порошенко підписав Закон «Про Державний бюджет України на 2017 рік».
Петро Порошенко наголосив, що із самого початку, руйнуючи традиції, які були в попередні роки, Уряд своєчасно подав Державний бюджет до Верховної Ради.
Глава держави зазначив, що в бюджеті 2017 року закладені безпрецедентні видатки і на дорожнє будівництво, а також звернув увагу, що проведення реформи децентралізації в країні вже третій рік поспіль призвело до суттєвого зростання місцевих бюджетів та можливостей місцевих бюджетів.
Президент висловив сподівання, що після ретельного аналізу наших змін до законодавства інвесторами, міжнародними експертами продовжиться покращення позицій України в рейтингу Doing Business.
Крім того було підписано Закони «Про збільшення видатків на заробітну плату працівникам державних вугледобувних підприємств», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо збільшення мінімальної заробітної платні до 3200 гривень, «Про внесення змін до Бюджетного кодексу».
Офіційне інтернет-представництво Президента України
Податкова реформа-2017: Закон підписано!
30 грудня Президент підписав Закон про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні.
Законом внесено комплексні зміни до розділів Податкового кодексу України, спрямовані на удосконалення загальних положень щодо адміністрування податків та зборів, а також податку на прибуток, ПДФО, ПДВ, акцизного податку, рентної плати та податку на майно, спеціальних податкових режимів; ліквідацію податкової міліції тощо.
Про зміни на основі тексту законопроекту ми писали тут. Деталі – після оприлюднення тексту Закону. Тож стежте за оновленням новин!
Офіційне інтернет-представництво Президента України,
Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Якими будуть податкова соціальна пільга та граничний дохід для неї в 2017 році
Якщо брати до уваги тексти ухвалених ВРУ законопроектів про внесення змін до ПКУ (№ 5132, № 5368), то вони не передбачають змін до ст. 169 ПКУ, яка визначає порядок застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП). Проте маємо ухвалений законопроект Держбюджету на 2017 рік із показником мінімальної зарплати із 01.01.2017 р. у розмірі 3200 грн і прожиткового мінімуму для працездатних осіб — 1600 грн.
Платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді зарплати, на суму податкової соціальної пільги (далі — ПСП), що передбачено п. 169.1 ПКУ.
При цьому згідно з пп. 169.4.1 ПКУ до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як зарплата, ПСП застосовується, якщо розмір такого доходу не перевищує суми, яка дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 й округленого до найближчих 10 грн.
При розмірі прожиткового мінімуму для працездатної особи з 01.01.2017 р. у сумі 1600 грн у 2017 році граничний дохід для застосування ПСП становитиме: 1600 грн х 1,4 = 2240 грн.
Водночас при розмірі мінімальної зарплати з 01.01.2017 р. у 3200 грн, виходить, ПСП не за стосуватиметься переважної більшості працівників, бо їх розмір зарплати буде вищим за граничний дохід для ПСП у сумі 2240 грн.
Винятком будуть лише ті категорії працівників, які описані в абз. 2 пп. 169.4.1 ПКУ, за яким граничний розмір доходу, котрий дає право на отримання ПСП одному з батьків у випадку та в розмірі, передбачених пп. 169.1.2 ПКУ та пп. «а» і «б» пп. 169.1.3 ПКУ, визначається як добуток граничного розміру доходу для застосування ПСП і відповідної кількості дітей (у 2017 році — 2240 грн х кількість дітей).
Тож за умови, якщо граничний розмір доходу для одного з батьків у сумі, що не перевищує 2240 грн, х кількість дітей віком до 18 років (двоє і більше дітей), розмір ПСП для таких категорій осіб у 2017 році становитиме:
1) для осіб, які утримують двох і більше дітей віком до 18 років, — 100% розміру ПСП (800 грн х кількість дітей віком до 18 років);
2) для одинокої матері (батька), вдови (вдівця) або опікуна, піклувальника, які мають дитину (дітей) до 18 років, – 150% розміру ПСП (1200 грн х кількість дітей віком до 18 років);
3) для осіб, які утримують дитину-інваліда (дітей-інвалідів) віком до 18 років, — 150% розміру ПСП (1200 грн х кількість дітей віком до 18 років).
Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Із січня 2017 року змінюються тарифи на електроенергію для промислових споживачів
НКРЕКП постановою від 23.12.2016 р. № 2358 затвердила на січень 2017 року роздрібні тарифи на електричну енергію при переході до ринкових роздрібних тарифів на електричну енергію, що відпускається для кожного класу споживачів, окрім населення, на території України.
Тепер тарифи диференційовані для обленерго у зв’язку з переходом до ринкових роздрібних тарифів. Для когось вони стали нижчими, для когось — дещо вищими.
Наприклад, тарифи на електроенергію для ПАТ «Київенерго»:
- у грудні 2016 року: 1 клас напруги — 157,28 коп./кВт·год. (без ПДВ); 2 клас напруги — 196,99 коп./кВт·год. (без ПДВ);
- у січні 2017 року:1 клас напруги — 146,87 коп./кВт·год. (без ПДВ); 2 клас напруги — 167,49 коп./кВт·год. (без ПДВ)
Попередньою постановою НКРЕКП від 24.11.2016 р. № 2019 мали єдині роздрібні тарифи на електричну енергію, що відпускається для кожного класу споживачів, окрім населення, населених пунктів і зовнішнього освітлення, тобто вони були однаковими для всіх обленерго.
Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Президент погодив запровадження мораторію на перевірки до кінця 2017 року
Президент Петро Порошенко підписав Закон України №1728-VIII «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», прийнятий Верховною Радою України 3 листопада 2016 року.
Законом встановлюється до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного контролю планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Документом також визначаються підстави та випадки, коли державний нагляд здійснюється. Так, до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду здійснюються органами державного нагляду за письмовою заявою суб’єкта господарювання до відповідного органу державного нагляду про здійснення заходу державного контролю за його бажанням; за рішенням суду; у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання.
Позаплановий захід державного нагляду на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав проводиться органом державного нагляду за погодженням Державної регуляторної служби.
Державна регуляторна служба зобов’язана до початку проведення контролю оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті погодження на проведення таких заходів. Проведення позапланового заходу державного нагляду без оприлюднення погодження Державної регуляторної служби забороняється.
Законом також визначаються права суб’єктів господарювання, зокрема вони мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду для проведення заходів державного нагляду, якщо їм не пред’явлено відповідне погодження.
Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, органом, що здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів тощо.
Кабінет Міністрів України у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом повинен розробити і затвердити стратегію та програму реформування системи державного нагляду, зокрема в частині перегляду контрольних функцій держави з метою їх оптимізації та відповідного скорочення кількості органів державного нагляду і чисельності їх працівників.
Державна регуляторна служба у двотижневий строк повинна затвердити форму та порядок надання погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та діє до 31 грудня 2017 року включно.
Офіційне інтернет-представництво Президента України,
Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Финансовая отчетность-2016: общие аспекты
Как известно, результаты деятельности предприятия находят свое отражение в финансовой отчетности. В данном выпуске вы узнаете, кто, кому, в какие сроки и в каком составе обязан представлять годовую финотчетность. Отдельное внимание обратим на порядок составления Финансового отчета субъекта малого предпринимательства (далее – СМП) и Упрощенного финансового отчета СМП.
В данной статье рассмотрим состав годовой финансовой отчетности, требования к ее составлению и предельные сроки представления в соответствующие органы.
Требования к составлению
Прежде всего отметим, что основные требования к составлению и представлению годовой финансовой отчетности изложены в Законе от 16.07.99 г. № 996-XIV «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Украине» (далее – Закон № 996), НП(С)БУ 1 «Общие требования к финансовой отчетности», П(С)БУ 25 «Финансовый отчет субъекта малого предпринимательства» и Порядке представления финансовой отчетности, утвержденном постановлением КМУ от 28.02.2000 г. № 419 (далее – Порядок № 419).
Баланс
Правосудие по-новому: что законотворец положил под елки украинским юристам
2016-й год был богат на реформы. Одни были действительно удачными и перспективными, другие уже с самого начала порождали вопросов больше, чем ответов. Не осталась в стороне от евроинтеграционных процессов государства и основная ветвь власти. Так с какими перспективами мы вступаем в новый год? Какие изменения уже запущены, а какие еще ждут своей очереди? Попробуем разобраться вместе.
- Судебная система
“Верховный Суд – это группа юристов, которые исправляют ошибки других судов и увековечивают свои собственные”. Несмотря на то, что автор высказывания остается неизвестным, актуальности своей оно не теряет. К сожалению.
Казалось, еще не отошел в далекую историю 2010-й год, который ознаменовался уже предпоследней значительной судебной реформой, как на замену ей пришла новая, которая снова коренным образом изменила систему судоустройства Украины. Под реформирование, в той или иной мере, попали сразу все направления жизнедеятельности украинского суда.
Сейчас довольно тяжело делать прогнозы относительно того, насколько положительными и действенными станут изменения, связанные с порядком назначения судей, ощутит ли рядовой гражданин разницу в работе Высшего совета правосудия по сравнению с Высшим советом юстиции, реализуется ли наконец принцип прозрачности и компетентности при назначении работников Фемиды. Дело в том, что все эти вопросы, несмотря на степень и особенности их законодательного регулирования, все равно остаются в решающей зависимости от “человеческого фактора”, то есть от сознательности тех лиц, которые эти законы реализуют.
Юрист&Закон
Застосування РРО для технічно складних побутових товарів
Спеціалісти Мінфіну звертають увагу, що зазначені норми не застосовуватимуться з 01 січня 2017 року, а лише після визначення переліку товарів.
Перелік товарів, які підлягатимуть застосуванню РРО, має встановити Кабінет Міністрів України до 31.03.2017. Це має бути окремий Перелік з метою застосування РРО, який не пов’язаний зі схожим Переліком з метою гарантійного ремонту (постанова КМУ від 11 квітня 2002 р. № 506).
Під час розробки будуть проведені консультації з громадським суспільством та експертами.
Протягом цього періоду штрафні санкції застосовуватися не будуть.
Регламент роботи органів Казначейства в період завершення бюджетного 2016 року та в перші дні 2017 року
З урахуванням вимог статті 57 Бюджетного кодексу України розпорядники та одержувачі бюджетних коштів зобов’язані залишки коштів загального та спеціального фондів державного та місцевих бюджетів перерахувати до відповідного бюджету таким чином:
- З рахунків у національній валюті, відкритих в банках відповідно до законодавства безпосередньо на ім’я розпорядників/одержувачів коштів державного бюджету, станом на кінець операційного дня 28 грудня 2016 року (на підставі платіжних доручень власників рахунків) за такими платіжними реквізитами:
Одержувач – Державна казначейська служба України
Код за ЄДРПОУ – 37567646
Банк одержувача – Держказначейська служба України, м. Київ
Код банку одержувача – 820172
РАХУНОК:
- ЗАГАЛЬНИЙ ФОНД – №31120000000001
- спеціальний фонд – на рахунки, відкриті у Казначействі за балансовим рахунком 3124 «Кошти спеціального фонду державного бюджету для здійснення видатків за відомчою ознакою» Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів,
для обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, які направляються відповідному головному розпоряднику бюджетних коштів.
В полі “призначення платежу” додатково зазначається “Стаття 57”.
- З валютних рахунків, відкритих в установах банків безпосередньо на ім’я розпорядників/одержувачів коштів державного та місцевих бюджетів, на підставі платіжних доручень власників рахунків, в частині виконання кошторисів та планів використання бюджетних коштів за загальним і спеціальним фондами державного та місцевих бюджетів (крім залишків власних надходжень бюджетних установ в іноземній валюті, які обліковуються на їх рахунках, відкритих в установах банків, та залишків коштів на рахунках бюджетних установ, розташованих за кордоном), станом на кінець операційного дня 27 грудня 2016 року:
2.1. у разі отримання бюджетною установою коштів з державного бюджету в іноземній валюті з рахунку Казначейства – за такими платіжними реквізитами:
- одержувач (beneficiary): Державна казначейська служба України, Україна, 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6 (STATE TREASURY SERVICE OF UKRAINE, Ukraine, 01601, Kyiv, Bastionna str., 6)
- код одержувача: 37567646
- бюджетний рахунок одержувача коштів в іноземній валюті (account): 25133012855000
- банк одержувача коштів (beneficiary bank): Публічне акціонерне товариство “Державнийекспортно-імпортний банк України”, Київ, Україна (JSC “THE STATE EXPORT-IMPORT BANK OFUKRAINE”, Kyiv, Ukraine)
- SWIFT: EXBSUAUX
- код банку: 322313
2.2. у разі самостійної закупівлі іноземної валюти на міжбанківській валютній біржі – за порядком, зворотним отриманню таких коштів на валютні рахунки.
В полі “призначення платежу” розрахункового документу додатково зазначається “Стаття 57”.
- Залишки коштів з рахунків розпорядників/одержувачів коштів державного та місцевих бюджетів (крім власних надходжень), відкритих на їх ім’я в органах Казначейства за балансовими рахунками 35 розділу Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, станом на кінець операційного дня 29 грудня 2016 року списуються органами Казначейства у порядку, визначеному у Регламенті роботи органів Казначейства по завершенню бюджетного 2016 року та початку 2017 року.
- 30 грудня 2016 року – Казначейство не працює з клієнтами по забезпеченню видаткової частини бюджетів. Водночас, органами Казначейства здійснюється погашення та обслуговування державного боргу у національній валюті, а також зараховуються надходження до бюджетів всіх рівнів.
Додатково зазначаємо, що система електронних платежів Національного банку України (далі – СЕП НБУ) в період завершення бюджетного 2016 року та на початку 2017 року буде працювати в такому режимі:
- 28 та 29 грудня 2016 року – в режимі продовженого банківського дня (на 2 години) – до 20-00 години;
- 30 грудня 2016 року – до 13-00 години;
- у разі зміни регламенту роботи СЕП НБУ (можливого продовження) всі учасники СЕП додатково оперативно будуть повідомлені.
У 2017 році першим робочим днем органів – Казначейства є 3 січня. Органи Казначейства 03.01.2017 працюють без клієнтів.
Починаючи із 4 січня 2017 року органи Казначейства працюють у звичайному режимі.
buhgalter.com.ua
Нова форма декларації акцизного податку вже в Єдиному вікні подання звітності
ДФС розмістила доповнення до спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності» до версії 1.25.7.0 станом на 22 грудня 2016 року.
Воно містить нові версії таких документів:
- J0170601— Розрахунок податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, на підставі складення окремого балансу фінансово-господарської діяльності (річна);
- J0170801— Розрахунок податку на прибуток постійного представництва нерезидента, визначеного шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7 (річна);
- J/F0209505— Декларація акцизного податку;
- J/F1491201— Повідомлення про визнання звітів страхувальників (роботодавців) щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування такими, що не подавались;
- J/F1491301— Інформаційне повідомлення (про відмову у прийнятті звітності);
- J1700101— Повідомлення про визнання звітів страхувальників (роботодавців) щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування такими, що не подавались.
Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Із 1 січня 2017 року зарплати в бюджетній сфері зростуть по всій тарифній сітці
Оклади працівників бюджетної сфери з 1 січня 2017 року зростуть по всій тарифній сітці – від 350 грн до 1200 грн в залежності від розряду працівника. Про це на селекторній нараді щодо підвищення рівня мінімальної зарплати з 1 січня 2017 року заявив Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.
«З 1 січня іде повне підвищення окладів працівників бюджетної сфери по всій тарифній сітці. Оклади зростуть від 350 до 1200 грн в залежності від розряду працівника. Тому всі розмови про те, що відбудеться якась «зрівнялівка» – це міф. Зарплати зростуть по всій тарифній сітці, як для менш кваліфікованих, так і для висококваліфікований працівників», – сказав він.
Віце-прем’єр-міністр також наголосив, що жодних підстав для переведення працівників як бюджетної, так і не бюджетної сфери на сьогодні немає. «Я звертаюся до всіх керівників місцевих органів влади – не допустити переведення висококваліфікованих працівників на неповні ставки! Не може бути такого , щоб висококваліфіковані працівники переводилися на 0,5 чи 0,75 ставки. Жодних підстав для кроків щодо переведення працівників бюджетної сфери, так і не бюджетної сфери на сьогодні немає. Адже лише в Державному бюджеті України на 2017 рік ми додатково передбачили на оплату праці у бюджетній сфері 40 млрд грн», – підкреслив Павло Розенко.
Віце-прем’єр закликав представників органів місцевої влади залучати для оплати праці працівників бюджетної сфери і кошти місцевих бюджетів. «Дані відповідні дозволи , і є така можливість залучати кошти місцевих бюджетів до процесу оплати праці працівників бюджетної сфери, залучати так звані муніципальні, місцеві надбавки», – зазначив він.
За матеріалами Урядового порталу
Якщо нарахована місячна зарплата менше мінімальної — проводимо доплату
Із 1 січня 2017 року змінюється поняття мінімальної зарплати. Під нею матимемо на увазі встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна зарплата лишається державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності й господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Своєю чергою, виключено норму, за якою до мінімальної зарплати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Водночас розмір зарплати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної зарплати.
Якщо ж нарахована зарплата за виконану місячну норму праці є нижчою за розмір мінімальної зарплати, тоді роботодавець має провести доплату до рівня мінімальної зарплати, яку слід виплачувати щомісяця одночасно з виплатою зарплати.
Якщо розмір зарплати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної зарплати, проводиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Водночас маємо норму, яка вказує: мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) установлюється в розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2017 році — 1600 грн).
Відповідні норми передбачає Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII (далі — Закон № 1774), який уносить зміни до ст.ст. 95, 96 КЗпП і ст.ст 3, 31, 6 Закону про оплату праці.
Окрім того, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 1774 передбачено, що мінімальна зарплата після 01.01.2017 р. не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів і заробітної плати працівників й інших виплат.
Мінімальна зарплата після 01.01.2017 р. не застосовується як розрахункова величина в колдоговорах та угодах усіх рівнів. Сторонам, які уклали колдоговори й угоди, у 3-місячний строк мають привести їх норми у відповідність із Законом № 1774 відповідно до законодавства.
До внесення змін у колдоговори й угоди всіх рівнів щодо незастосування мінімальної зарплати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Громадські формування мають подати до ЄДР відомості про себе протягом 2017 року
Громадські формування протягом року, починаючи з 01.01.2017 р., мають подати до ЄДР заяви про внесення змін до ЄДР із відомостями про юридичну особу, що підлягають унесенню до ЄДР у разі створення юридичної особи, але не були внесені до нього до 01.01.2017 р. (пп. 2 п. 2 р. ІІ Закону № 835).
Нагадаємо: перелік відомостей про юросіб (окрім держорганів й органів місцевого самоврядування), які мають міститися в ЄДР, наведений у ч. 2 ст. 9 Закону № 755, а перелік відомостей про державну реєстрацію громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, — у ч. 5 ст. 9 Закону № 755.
Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Підписатися на розсилку свіжих новин
[mc4wp_form id=”5921″]