Підприємство, яке є платником єдиного податку III групи, отримало від комунального підприємства за рішенням суду відшкодування збитків та компенсацію судових витрат. Чи мають зазначені суми включатися до доходу, який оподатковуватиметься ЄП та ВЗ?
Чи має підприємство нараховувати та сплачувати ЄП та ВЗ зі суми коштів, стягнутих за рішенням суду?
Так, має.
Адже доходом платника ЄП для юрособи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ (пп. 2 п. 292.1 ПКУ).
Винятків для відшкодування збитків (шкоди) і для компенсації судових витрат у ПКУ не встановлено!
А податківці в коментованій ІПК (ІПК ДПСУ від 15.05.2025 №2651/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК див. у «ДК» №21/2025) роз’яснюють, як порахувати суму такого доходу.
Вони наводять норму п. 292.13 ПКУ, згідно з якою дохід визначається на підставі даних спрощеного бухобліку (п. 292.13 ПКУ). Відтак зазначають, що дохід обліковується згідно з НП(С)БО та/або іншими нормативно-правовими актами Мінфіну України з питань бухобліку.
З наведеного можна було б зробити висновок, що, на думку податківців, доходом для потреб оподаткування ЄП вважатимуться ті операції, які визнаються доходом за правилами бухобліку.
Проте маж визнанням доходу в бухгалтерському обліку і в податковому обліку платників ЄП є велика різниця! Вона полягає в даті визнання такого доходу.
Позиція редакції
Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови що оцінка доходу може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 15).
Справді, сума компенсації збитків відображається у бухобліку як дохід — на субрахунку 715 «Одержані штрафи, пені, неустойки». Але на цьому асоціації з бухобліком, на нашу думку, закінчуються. Адже дохід у бухобліку визнається геть в іншому порядку.
Наприклад, дохід, про який ідеться у наведеній ситуації, визнається у бухобліку за датою визнання боржником зазначених сум. Тобто це дата, коли набрало чинності рішення суду, а зовсім не дата отримання коштів на рахунок у банку. Між цими датами може бути й вагомий проміжок часу, якщо боржник не виконає рішення суду вчасно.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: