Загалом при «розборі» питань оподаткування ПДВ здійснення постачання послуг із розробки програмного забезпечення податківці радять орієнтуватися на положення Узагальнюючої податкової консультації № 536.

Ці питання традиційно пов’язані із так званою «ІТ-пільгою», що полягає у звільнені від оподаткування ПДВ операції постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не є роялті.

Застосування пільги не залежить від того, резидент чи нерезидент поставляє відповідну програмну продукцію, оскільки пільга поширюється на операції, а не на платників.

Тож розробляючи ПЗ нерезиденту слід орієнтуватися на загальні правила.

Якщо за договором розробники не отримують права власності на створювану програмну продукцію або її компоненти, а право власності після закінчення робіт закріплюється відразу за замовником, то такі постачання обкладаються ПДВ у загальному порядку.

Оскільки у випадку із замовником-нерезидентом місце постачання таких послуг визначено за межами митної території України – така операція виконавця- резидента не є об’єктом оподаткування ПДВ. Відповідно  не складається і податкова накладна.

Якщо ж виконавець послуг-резидент набуває права власності на таку програмну продукцію у процесі її створення, а у подальшому відбувається перехід цього права до замовника – нерезидента або надання йому права на використання такої розробленої програмної продукції, то операція виконавця – резидента не оподатковується ПДВ. За такою операцією, яка звільнена від оподаткування слід скласти та зареєструвати податкову накладну.

Щодо звітування по цим операціям у відомстві зауважують наступне.

Обсяги необ’єктних та пільгових постачань вказуються сумарно у рядку 5 розділу І «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ.

Крім того, пільгові обсяги вказуються окремо у рядку 5.1 (з рядка 5) розділу І «Податкові зобов’язання» Декларації.

При заповнені рядка 5 розділу І «Податкові зобов’язання» декларації з ПДВ обов’язковим є подання додатку 6 «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д6)».

ІПК ДПСУ від  17.08.2020 р. № 3390/ІПК/99-00-05-06-02-06

Джерело: Інтерактивна бухгалтеріяне забудьте оформити передплату на улюблене видання!