
У договорі переведення боргу підприємство Б (перший боржник) має виплатити компенсацію в розмірі 50 % від суми боргу підприємству В – нерезиденту (новому боржнику). Як у цьому випадку з валютним контролем та з доцільністю?
Відповідь:
В описаній ситуації, як і в ситуації без часткової компенсації (див. матеріал “Переведення боргу на нерезидента з подальшим прощенням: що з валютним наглядом”), валютний нагляд не здійснюють, оскільки відповідно до п. 5 розд. II Інструкції № 7 банк згідно з вимогами цієї Інструкції здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів резидента, які передбачають розрахунки у грошовій формі (уключаючи розрахунки резидента з нерезидентом на території України), здійснювані через цей банк.
Оскільки в договорі переведення боргу передають зобов’язання, а не актив, то й операції експорту (імпорту) товарів тут немає (ст. 1 Закону № 959). Відповідно й валютний нагляд за цією операцією не проводять.
Стосовно доцільності та правомірності здійснення вказаної операції слід зазначити, що, якщо новий боржник (підприємство В) є нерезидентом і за договором переведення боргу візьме на себе зобов’язання оплатити борг у гривнях, то норм ст. ст. 513 і 521 ЦКУ буде дотримано. Якщо ж нерезидент візьме на себе зобов’язання погасити заборгованість першого боржника (підприємства Б) в іноземній валюті, можна говорити про те, що положення ст. ст. 513 і 521 ЦКУ не виконуватимуться. Адже до нерезидента повинна перейти заборгованість у тій саме сумі й у тій самій валюті, що й за первісним договором між підприємством А та підприємством Б, тобто у гривнях.
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: