
Чи можна замінити боржника у ЗЕД-договорі? А саме — чи можна нерезидента-боржника замінити на іншого нерезидента? Чи можливе переведення боргу між резидентами у ЗЕД?
Юраспект
Переведення боргу регулюють ст.ст. 520–524 ЦКУ.
Під час переведення боргу відбувається заміна одного боржника на іншого. Своєю чергою, боржник у зобов’язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.
У разі переведення боргу із зобов’язання вибуває первинний боржник, а вступає в права новий. До нового боржника переходять усі зобов’язання первинного.
Тобто кредитор і зобов’язання лишаються такими, як були раніше, а змінюється тільки боржник.
Особливості у ЗЕД
Змінити боржника можна, коли кредитор не проти і якщо іншого не передбачає законодавство. Тож, у такому разі нас цікавить, чи законодавство, яке регулює ЗЕД, не висуває заборон або спецправил з переведення боргу.
Насамперед завважимо: у нормативних документах, які регулюють ЗЕД, немає прямої заборони на заміну боржника у зобов’язанні. Не віднаходимо якихось спецнорм щодо переведення боргу й у постанові Правління НБУ «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 13.12.2016 р. № 410, вона ж бо основна серед «заборонняючих ЗЕД-нормативів».[note]
Нагадаємо
Суб’єкти ЗЕД мають право укладати будь-які види зовнішньоекономічних договорів (контрактів), окрім тих, які прямо та у виключній формі заборонені законами України (ч. 4 ст. 6 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 р. № 959-XII).[/note]
Отже, оскільки заборони на переведення боргу (заміну боржника) у ЗЕД немає, таку операцію можна проводити.
Однак ідеться не стільки про можливість на переведення боргу, як про експортно-імпортний контроль. А точніше — зняття операції з такого контролю. Пояснімо на ситуаціях.
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: