
Відповідно до пп. 392.1.2 ПКУ контролюючою особою є фізична особа або юрособа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.
Зокрема, іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією, якщо фізособа – резидент України або юридична особа-резидент України (далі – контролююча особа):
а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50%, або
б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10% (25% – для 2022 та 2023 років відповідно до п. 54 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ) за умови що декілька фізосіб – резидентів України та/або юросіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50% і більше, або
в) окремо або разом з іншими резидентами України – пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юрособою.
Відповідно до пп. 392.5.2 ПКУ контролюючі особи зобов’язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”.
До звіту про контрольовані іноземні компанії в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.
У 2026 році контролюючі особи контрольованих іноземних компаній (КІК) повинні подати звітність за 2025 звітний рік у чітко визначені строки: до 2 березня – юридичні особи, до 1 травня – фізичні особи.
Ключові терміни:
Для юридичних осіб: звіт за 2025 рік подається до 2 березня 2026 року разом із податковою декларацією з податку на прибуток.
Для фізичних осіб: звіт про КІК за 2025 рік необхідно подати до 1 травня 2026 року одночасно з річною декларацією про майновий стан і доходи.
Повний звіт (якщо подавався скорочений): у разі подання скороченої форми через неможливість вчасно підготувати фінансову звітність КІК, необхідно подати повний звіт до 31 грудня 2026 року (за підсумками 2025 року).
Повідомлення про зміни: про кожне набуття, зміну частки або припинення контролю над КІК необхідно повідомити ДПС протягом 60 календарних днів.
Звіт подається окремо щодо кожної КІК.
Джерело: “Я – Бухгалтер”


















