
Часто буває так, що чоловік та дружина або батьки та діти є засновниками різних юросіб. Буває і так (а тепер дедалі частіше), що ці юрособи засновані у різних країнах.
Ось ситуація з практики. До нас надійшло запитання:
«Чоловік та дружина є засновниками юрособи у Польщі з частками 50% та 50%. Батько дружини є засновником з часткою 100% юрособи в Україні. Батько чоловіка є директором цієї юрособи в Україні. Українська юрособа імпортувала товар, придбаний у польської юрособи, на умовах післяплати. Чи є особливості оподаткування у зв’язку з тим, що ці юрособи є пов’язаними?».
Що каже ПКУ
Юрособа у Польщі та юрособа в Україні мають ознаки пов’язаності через фізосіб-засновників та керівника юрособи в Україні. Докладніше умови пов’язаності осіб прописані у пп. 14.1.159 ПКУ.
Проте визначення пов’язаних осіб використовується виключно для потреб трансфертного ціноутворення, правила якого врегульовані ст. 39 ПКУ. І цікавить лише резидентів-юросіб, які є платниками податку на прибуток.
В яких випадках виникають КО?
Контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме (пп. 39.2.1.1 ПКУ):
а) господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами — нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених пп. 39.2.1.5 ПКУ;
б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ, або які є резидентами цих держав;
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: