
Доволі значна кількість підприємств та ФОП на час воєнного стану перейшли на спецЄП. В зв’язку з цим у них постійно виникають запитання з приводу оподаткування різних операцій. Так доволі значна кількість запитань стосується надання та повернення поворотної фінансової допомоги. Тому сьогодні і поговоримо про те як відобразити такі операцій в обліку платника спецЄП.
Чи можна надати ПФД
Історія з можливісттю надавати платником ЄП поворотної фінансової допомоги (ПФД) доволі давня.
На наш погляд, будь-який платник ЄП має повне право надавати іншим суб’єктам господарювання чи фізособам (в тому числі і своїм працівникам) ПФД. Аргументуємо це тим що у п. 291.5 ПКУ прямої заборони на надання ПФД не має.
Податківці звичайно мають з цього приводу свою думку. Вони наполягали на тому, що заборона на надання такої допомоги у ПКУ існує. Відшукали вони її у п.п. 6 п.п. 291.5.1 ПКУ. В цьому підпункті говориться, що платнику ЄП заборонено здійснювати діяльність у сфері фінансового посередництва. На підставі цієї заборони податківці подекуди заявляють, що надання позик (навіть безпроцентних у формі ПФД) — це фінансове посередництво, а тому така діяльність не дає права застосовувати спрощену систему (див. лист ГУ ДПСУ у Волинській обл. від 08.07.2021 р. № 2687/ІПК/03-20-24-02-06, БЗ 107.01.03).
На наш погляд, такі вимоги фіскалів — безпідставні. Адже фінансове посередництво — це діяльність, пов’язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів (ч. 3 ст. 333 ГКУ). Тобто надання власних, а не залучених, грошових коштів у позику іншому суб’єкту господарювання, ясна річ, ніяким фінансовим посередництвом бути не може.
<…>
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку для оформлення передплати: