
Можливість призупинити дію трудового договору, укладеного з працівником, з’явилася відносно недавно. Причина цього зовсім не радісна — бойові дії, які ведуться на території населених пунктів, де знаходяться роботодавці/наймані працівники. Тож давайте розглянемо, що тягне за собою призупинення трудового договору? На який час можливо призупинити дію трудового договору? Хто може бути ініціатором? Як оформити таке призупинення? Чи можна звільнити працівника, з яким призупинено дію трудового договору?
Що за «звір»?
Можливість призупинення дії трудового договору запроваджена ст. 13 Закону № 2136.
Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою та тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.
Тобто маємо дві обставини, які повинні одночасно спрацювати для того, щоб виникла можливість поставити трудовий договір на паузу. На це звертає увагу Мінекономіки у своєму роз’ясненні від 23.03.2022 до ст. 13 Закону № 2136. Відомство підкреслює, що головною умовою для призупинення дії трудового договору є «абсолютна неможливість надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи».
Якщо ж, наприклад, підприємство готове забезпечити працівника роботою, але останній не може її виконувати, тому що хвилюючись за своє життя переїхав до інших регіонів або виїхав за кордон, то таку відсутність слід належним чином оформити. Працівник може звернутися до роботодавця з проханням надати йому:
— оплачувану відпустку (щорічну чи відпустку на дітей (за наявності права не неї) тощо);
— відпустку без збереження зарплати (див. ст. 25 та 26 Закону про відпустки).
<…>
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку для оформлення передплати: