Одне із найбільш поширених питань, пов’язаних з обліком у філій, — це складання податкових накладних. Які особливості таких накладних і які труднощі можуть виникати у філій при їх складанні? Поговоримо про це!
Платниками ПДВ є особи, перелічені в п. 180.1 ПКУ. Поняття «особи» для цілей ПДВшного розд. V ПКУвизначає п.п. 14.1.139 ПКУ. Згідно із зазначеною нормою ПДВшними особами можуть бути лише «цілісні» юридичні особи. А от філії у переліку ПДВшних осіб не згадуються. І це цілком логічно, адже філія не є юридичною особою згідно з ч. 3 ст. 95 ЦКУ. Звідси — перший висновок:
філія не підлягає окремій ПДВ-реєстрації і не є самостійним платником ПДВ
Фіскали також згодні із таким висновком (БЗ 101.02).
Натомість платником ПДВ виступає головне підприємство, яке пройшло через процедуру ПДВ-реєстрації і отримало свій ПДВшний ІПН. Тому саме головне підприємство веде ПДВ-облік, складає та подає ПДВ-звітність і відповідає за сплату ПДВ.
Однак на практиці фактичне постачання товарів чи послуг часто відбувається окремими філіями. Тож головному підприємству не завжди зручно складати ПН за усі свої філії. А якщо таких філій багато — «вслідкувати» за всіма ними практично неможливо. Для таких випадків існує спеціальний механізм, в рамках якого головне підприємство може передати своїм філіям певну «частку» ПДВ-повноважень. А точніше: делегувати своїм філіям права зі складання та реєстрації ПН.
«Філіальні» ПН і їх складання
Право головного підприємства делегувати філіям складання ПН передбачено в п. 1 Порядку № 1307. Таке делегування допустиме за певних умов.
<…>
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку для оформлення передплати: